De Boom In 4-2008 heb gezien. Hier stonden oude mei doornstruiken, welke er al stonden voordat het terrein in een tuin werd veranderd. Gelukkig had de natuur- minnende eigenaar deze oude struiken laten staan. Echter zijn er op nog geen twee meter afstand nieuwe meidoorns bijgeplant. Deze jonge struikjes waren bij een willekeurige kweker gehaald. Korte tijd na aanplant gaat van top tot teen onder het bacterievuur, een ziekte waarvan de wilde struiken die er vlakbij stonden geen last hadden. Tot slot komen we bij de hoogstam- fruitbomen. Het selecteren van de juis te rassen heb ik overgelaten aan enke le collega's met meer kennis van fruit dan ik. Er staan tientallen rassen op de bestellijst. Deels zijn deze bepaald door oude lijsten van fruitteeltorganisaties door te spitten. In deze lijsten staat welke rassen professioneel in Zeeland geteeld werden. Echter komen er ook vele voor de productie niet interes sante rassen op erven voor. Hiervan is moeilijker te achterhalen welke streek eigen zijn. Een bijkomend probleem is dat over grote delen van Europa voor komende rassen vaak een regionale naam hebben. Van de meeste op de bestellijst staande soorten staat een beknopte beschrijving in het boekje "Boeren planten bomen", waarvan sinds enkele jaren een landelijke versie bestaat. Door een bredere samenwerking staan er wel veel soorten, voornamelijk fruit- rassen, in het boekje welke hier niet streekeigen zijn. Maar als je de bestel lijst aanhoudt met het boekje als ach tergrondinformatie er naast, klopt het assortiment toch vrij goed. 'Boeren planten bomen' in de praktijk SLZ stuurt de verzamelde bestellijsten naar Traas Boomverzorging en Stichting Bronnen. Bronnen verzamelt het plantmateriaal bij diverse kwekers en Traas Boomverzorging levert het af bij klanten in de gehele provincie. Omdat de familie Traas vindt dat iedereen zonder bijkomende kosten plantmateriaal moet kunnen bestellen, brengen ze geen bezorgkos ten in rekening, ook al bestel je maar één boom of één bosje plantsoen. Wel bezorgen ze al het bestelde materiaal in slechts twee ronden, waarbij ze zelf de aflevertijd bepalen. Dit afleveren levert af en toe pro blemen op, doordat er geen inkuilsleuf is gegraven, of omdat deze sleuf te kort is, of omdat een klant op de afleverdag met vakantie is. Soms komen er klach ten binnen over de kwaliteit van het plantmateriaal. Vaak is dat pas één a twee jaar later, omdat er dan bomen en struiken zijn doodgegaan. Helaas is dit niet altijd te voorkomen. Er wordt in de groenwereld over het algemeen van uitgegaan dat 10 - 15% van de aanplant het niet redt. Dit kan liggen aan de kwaliteit van het materiaal, maar ook aan de manier van planten, de grondsoort en bodemstructuur, het moment van planten en het te veel of te weinig aan neerslag in het jaar van aanplant. In de bij SLZ verkrijgbare folder "Plantadviezen" staan planttips welke het aanslaan van het plantma teriaal vergroten (zie ook De Boom In nr. 3-2008). Belangstellenden kunnen deze folder aanvragen bij SLZ, net al de bestellijst Boeren Planten Bomen 2008 - 2009. Tevens zijn ze te downloaden op www.landschapsbeheer/zeeland.nl. Uiterste inleverdatum bestelformulier tweede (en laatste) ronde Boeren Planten Bomen: 1 februari 2009. Uiterste bezorgdatum is 14 maart 2009. 15,

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 17