Veilig werken De Boom In 4-2008 De handlier (tirfor): hulpmiddel bij velling, rooien van stobben en 'hangbomen' Door Peter van der Vliet, medewerker SLZ Bij het vellen van bomen kan het voorkomen dat de te vellen boom vkomt te zitten in een andere boom. Ook moet een boom soms gedwongen worden om een andere valrichting aan te nemen dan hij van nature zou willen. De handlier kan hierbij een handig en bedrijfszeker hulpmiddel zijn. Vastgevallen of scheefhangende bo men leveren vaak grote gevaren op voor mens en materiaal. De handlier kan worden gebruikt om bomen los of in de gewenste richting te trek ken. In het verleden hebben we in de Verklikkerduinen op Schouwen vele wilgenstobben uitgelierd om de natte duinvallei te herstellen. Bij het dun- ningswerk in kleine bosjes is het vaak niet te voorkomen dat bomen blijven hangen. De handlier is dan de veilige weg om het probleem op te lossen. Andere 'oplossingen' zijn vaak net zo bewerkelijk en vooral gevaarlijk. Hoewel het niet vaak voorkomt dat de lier wordt ingezet (met of zonder gebruik van kettingzaag), willen we er een keer aandacht aan besteden. Bij voldoende belangstelling, lees reactie op dit artikel, kan er door SLZ een instructie wor den verzorgd. Regels en tips voor werken met de handlier De betrokkenen dienen zich bewust te zijn van de gevaren die zich kunnen voordoen bij het werken met hout onder spanning en de grote krachten die kunnen worden ontwikkeld m.b.v. handlieren. Zorg voor een goede opleiding op het gebied van motorzagen met daarbij het gebruik van hulpmiddelen en alternatieve veltechnieken. De juiste werkinstructies zijn van levensbelang. Geef voor aanvang van de werkzaamheden aan wat er moet gebeuren, hoe het moet gebeuren en door wie. Werk zo ergonomisch mogelijk, tijdens het lieren wordt een grote lichamelijke inspanning gevraagd van de bedieningspersoon. Spreek duidelijke communicatiesignalen af, bij voorbeeld handsignalen. Gesproken woord gaat vaak verloren door het lawaai van de motorzaag en het dragen van gehoorbescherming.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 24