f f" De Boom In 4-2008 De motorzager bepaalt wanneer er gelierd word, dit om problemen als het opscheuren van bomen te voorkomen. Zorg ervoor dat alleen gereedschap en toebe horen wordt gebruikt dat in goede conditie is; regelmatig onderhoud is van groot belang. De afzonderlijke onderdelen van de lierset dienen op elkaar te zijn afgestemd. Stroppen, kettingwerk, haken en ogen welke gebruikt worden bij de werkzaamheden dienen een veilige werkbelasting te hebben die mini maal hetzelfde is als de maximale werkbelasting van de handlier. Test de werking van de handlier voordat er gezaagd wordt aan de boom Werk altijd met minimaal twee personen op de werkplek. Eén voor het bedienen van de zaag en één voor het lierwerk. Zorg ervoor dat de lier nooit exact in de val- richting van de boom staat (maximaal 15° uit de velrichting) of zorg ervoor dat het bevestigings punt van de lier ruim buiten het valbereik van de boom valt. Maak een vluchtroute voor de persoon die de lier bedient, zodat hij weg kan lopen op het moment dat de boom gaat vallen. Zorg voor duidelijke afzettingen en bebording als er publiek bij de werkzaamheden kan komen. Houd publiek op afstand, het vellen van pro bleembomen vraagt veel inspanning van het personeel. Hierdoor ontsnapt het publiek soms aan de aandacht. Test voor het zagen of de trek kracht van de lier voldoende is om de boom te laten bewegen. Als daarna de boom op de juiste manier wordt gezaagd is de lier zeker sterk genoeg om de boom om te trekken. Als de kracht voor de lier te groot wordt breken de veiligheidsbreek- pallen zodat alles op spanning blijft. De breekpallen moeten origineel en onbeschadigd zijn. Het vaste punt (meestal een andere boom) waaraan de lier wordt beves tigd moet sterk genoeg zijn om de maximale trekkracht van de lier te weerstaan. Anders bestaat de kans dat het vaste punt los gelierd wordt. Stap nooit over of op een kabel die onder spanning staat. Vereiste Persoonlijke Beschermings Middelen (PBM): - Stevige handschoenen (haakjes aan de staaldraad kunnen lelijke verwondingen veroorzaken). - Veiligheidsschoeisel, stalen neus en een goede profielzool. - Helm, tijdens het lieren bestaat er gevaar voor vallende voorwerpen (takken e.d.) - Het dragen van stevige op het jaargetijde afgestemde kleding wordt sterk aanbevolen. (foto: archief SLZ)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 25