3 vp f* De Boom In 4-2008 Naarmate er meer mensen in het bui tengebied gingen wonen, groeide ook de vraag naar een deskundig advies over het streekeigen inrichting van het buitengebied. SLZ kon dit bieden mid dels de cursussen, adviezen en over eenkomsten voor eigenaren. Zij hebben hiermee in een duidelijke behoefte voorzien. Ook de gebouwtjes, middels het project herstel kleine cultuurhisto rische elementen, werden aangepakt. Eigenaren kunnen nu op een eenvoudi ge manier hun varkenskotjes, makelaars en hekken in oude glorie herstellen. Eén van de laatste ontwikkelingen die SLZ heeft opgepakt is het ontsluiten van het platteland voor de burger mid dels wandelpaden en ommetjes. Ook hier maken zij gebruik van hun sterke kanten; het samenbrengen van natuur, landbouw en burger. Vele landschapselementen zijn gered, maar het landschap zelf kan nog de nodige aandacht gebruiken. Provincie, gemeente en waterschappen moeten middels de Wet ruimtelijke ordening in de waardevolle landschappen invul ling gaan geven aan het buitengebied. Dus naast ruimte voor ontwikkelingen dienen zij het goede te behouden en te zorgen voor een karakteristiek land schap in de toekomst. Ik wil de partijen dan ook oproepen om met toenemen de aandacht te werken aan het behoud van de landschappelijke waarden en -kwaliteiten. Ook hier zie ik een onder steunende rol voor de SLZ weggelegd, die als geen ander de vertaa lslag van beleid naar beheer kan maken. Tom Bade (foto: Jan-Willem Spapé) De economische potenties van een aantrekkelijk landschap door Tom Bade, van het kenniscentrum Triple E. Triple E is gespecialiseerd in de relatie tussen natuur, economie en de beleving die daarbij een rol speelt. Ze leveren praktische oplossingen voor overheden, natuurorganisaties en het bedrijfsle ven. Ze hebben aandacht voor mensen, de pla neet, maar we willen ook geld verdienen.Triple E heeft onderzoek gedaan met de vraag of behoud en beheer van erfgoed/landschap economische rendabel is. Triple E is ondermeer de bedenker van de landschapsveiling. We investeren natuurlijk niet in het landschap voor het rendement, maar het rendeert wel. Wij laten zien dat er wel een andere economische bena dering van ons landschap wenselijk is. Willen we de baten van ons erfgoed in de meest letterlijke zin 'zien', dan moeten we niet zozeer kijken naar individuele knotbomen en drinkpoelen, maar meer naar het gehele ensemble. Een monumentaal park is een gewilde vestigingslocatie voor dienstverle ners, net zo goed als industrieel erfgoed dat is voor creatieve bedrijven. Recreatie ondernemers willen zich maar al te graag vestigen langs natuurterrei nen met parkeerplaatsen. Hoe meer bedrijven of mensen interesse hebben in de vestigingslocatie, hoe duurder die is. Zo simpel is de economie.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 6