Toeristen willen niet de hele vakantie op het strand liggen, maar zijn onder nemend. Zij willen uitstapjes maken in het achterland, maar dan moet er wel wat te beleven en te zien zijn. De Staats-Spaanse Linie is zo'n attractie, deze worden immers ook bezocht door toeristen die langs de kust ver blijven. De Boom In 4-2008 Kosten voor onderhoud, restauratie, toegankelijkheid en informatievoor ziening zijn investeringen die zichzelf terugverdienen en worden dus niet 'om niets' gedaan. Aan de positieve uitkomsten van het onderzoek ver binden de initiatiefnemers daarom de conclusie dat de monumentenzorg, maar ook landschapsbeheer vaker deel moet uitmaken van strategische over wegingen, en ook op andere beleids terreinen, zoals economische zaken, recreatie en toerisme en stedelijke vernieuwing. De lezing van Tom Bade is gebaseerd op zijn boek "Eigen haard is goud waard". Hierin staan alle onderbou wingen en meerdere voorbeelden. Het is geen saai onderzoeksrapport, maar levendig neergezet. Het docu ment/boek is te downloaden via onze website: www.landschapsbeheer.nl/ zeeland onder het kopje: landschaps elementen. Het landschap in agrarisch perspectief Door Peter de Koeijer, voorzitter van de ZLTO (Zeeuwse Land- en Tuinbouworganisatie) Kijken we naar willekeurige beelden van het bui tengebied in Zeeland, dan zien we bijna altijd landbouw in één of andere vorm. De landbouw vormt het landschap en hier is dan ook geen spra ke van tegengestelde belangen. Om deze stelling te onderbouwen is het goed om even naar het verleden te kijken. Na de Tweede Wereld oorlog lag de nadruk op de voedselpro ductie. Ruilverkaveling, ontwatering, grotere percelen, het ontmengen van bedrijven naar puur akkerbouw of veehouder betekende het einde voor vele huisweitjes, drinkpoelen en knotwilgen. Bestrijdingsmiddelen uit die tijd schoten hun doel voorbij waardoor de roofvogel- en kikkerstand drastisch verminderden. De natuurbeweging kreeg begin jaren '80 van de vorige eeuw weer voldoende invloed om de verlo ren natuur terug te winnen. Mede daardoor is de harde begrenzing van de Ecologische Hoofd Structuur ontstaan. In mijn beleving is het waar devoller om binnen de natuur plaats te laten voor de boeren én andersom natuurlijk, zodat de harde scheidslijn vervaagd. Om deze harde lijn te vervagen werden de SAN(Subsidie Agrarisch Natuurbeheer)-regelingen door de overheid gemaakt. Hierbij kunnen de boeren jaarlijks grond ter beschikking stellen zodat Peter de Koeijer (foto: Jan-Willem Spapé)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 7