De Boom In 4-2008 van SLZ bezocht. Eenmaal binnen bij de gemeente bleek wel dat we elkaar meestal wel kenden, maar toch, soms was er die onvermijdelijke naamsver warring met onze collega-organisatie stichting Het Zeeuwse Landschap. In de gesprekken kwamen termen als Nieuwe economische dragers, rood voor groen of andere vergelijkbare principes aan de orde. Dit is dan ook dagelijkse kost geworden na het uitbrengen van het nieuwe omgevingsplan door de provincie Zeeland in 2006. Maar in hoeverre kunnen de afspraken voor bij voorbeeld investeringen in ruimtelijke kwaliteit bij Nieuwe economische dragers worden nageleefd? Vaak is het niet duidelijk of daar enige controle op is of hoe de ruimtelijke kwaliteit kan worden gemeten. Sommige maatregelen om het buitengebied te beschermen pakken juist verkeerd uit. Bijvoorbeeld bij de regeling "ruimte voor ruimte", waarbij het bouwvolume in de nieuwe situatie lager moet zijn dan in de oude situatie. Hierdoor kunnen onze streekeigen boerderijen verdwijnen terwijl er een nieuw gebouw, zonder enige relatie met omge ving, voor terugkomt. In de meeste gevallen bleek dat de gemeenten zich zeer bewust zijn van het belang van een aantrek kelijke leefomgeving. Natuur, landbouw, landschap en recreatie; steeds meer zijn het belangen die integraal worden afgewogen en meer en meer op elkaar worden afgestemd. Waar de ene gemeente het laat bij beleidsuitgangspunten en zelf geen concreet geld steekt in een aantrek kelijk landschap, daar gaan andere gemeenten inmiddels over tot het beschikbaar stellen van nieuwe fond sen. Daarbij zijn de wandelpaden in het landelijk gebied een populair thema. Dagvoorzitter Lous Coppoolse (foto's: Jan-Willem Spapé) Concluderend kunnen we zeggen dat een aantal gemeenten goed op weg is, waar andere nog een (inhaal)slag moeten maken. SLZ is in alle geval len bereid daarbij behulpzaam te zijn. Tijdens het symposium werden de gemeenten dan ook uitgenodigd om in de loop van 2009 samen met SLZ een uitstap naar buiten te maken zodat we "in uw en ons landschap de schoonheid kun nen ontdekken".

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2008 | | pagina 9