O Red de monumenten De Boom In 1-2009 Beeldbepalend, streekeigen en karaktervol Door Lous Coppoolse, voorzitter Adviescommissie voor het Cultuurfonds Monumenten Als we het in Zeeland hebben over monumenten dan zijn dat heel vaak rijksmonumenten. Provinciale monumenten kennen we niet. Op beperkte schaal gaan gemeenten er toe over om cultuurhistorisch waardevolle gebouwen op een gemeentelijke lijst te plaatsen. Maar veel beeldbepalende gebouwen, die we graag willen behouden omdat ze waardevol zijn en het streekeigen karakter inhoud geven, hebben vaak geen beschermde status. Voor rijksmonumenten kan een beroep gedaan worden op rijksmiddelen voor restauratie. Voor andere waardevolle objecten is het moeilijk om financie ringsbronnen aan te boren. Het gevolg is dat we het verval zodanig kan toe slaan dat ze langzamerhand verdwijnen uit het dorps- of stadsbeeld. Maar ook in het agrarische landschap zien we in Zeeland steeds meer karakteristieke boerderijen verdwijnen. Restauratie, dat weten we allemaal, is een dure zaak. Veel eigenaren kunnen de kosten ervan niet volledig zelf finan cieren. Soms kan een extern duwtje eigenaren er toe overhalen om te gaan restaureren. Vaak gaat het om gebou wen, zoals boerderijen, die al heel lang in de familie zijn en die ze graag door willen geven aan de volgende gene ratie. Verschillende hulpfondsen Financiële ondersteuning is mogelijk, ook als er geen sprake is van een rijksmonument. In Zeeland kunnen eigenaren van gemeentelijke monu menten, historische boerderijen of beeldbepalende panden, gelegen binnen een beschermd stads- of dorpsgezicht, aanspraak maken op een laagren- tedragende lening (circa 1,5 voor restauratie. Hiervoor hebben het Prins Bernhard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds een Cultuurfonds voor Monumenten opgericht. Voor meer informatie over het Cultuurfonds voor Monumenten Zeeland kunt u contact opnemen met het Prins Bernhard Cultuurfonds (020-5206130, www.cultuurfonds.nl). Bij het Restauratiefonds kunt u meer informatie krij gen over de financiële kant van de restauratie (033-2539439, www.restauratiefonds.nl) Indien eigenaren van historische boerderijen voor een restauratie een laagrentende lening uit het Cultuurfonds voor Monumenten ontvangen, kunnen zij tevens in aanmerking komen voor een subsidie van de provincie Zeeland van maximaal 25.000,-. Voor informatie over deze regeling kunt u contact opnemen met de Provincie Zeeland, Mw. B.I. Sens (0118- 631416, www.zeeland.nl.) Kent u iemand die zijn 'monument' wil laten restau reren dan kunt u haar/hem op de hoogte brengen van deze subsidiemogelijkheden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 11