De levendbarende hagedis in Zeeland De Boom In 1-2009 Door Nanning-Jan Honingh, medewerker SLZ De hagedissen - je kunt ze met je handen vangen, maar ze dringen door tot in het paleis van de koning. Spreuk van Agur Het huis van mijn schoonvader in de Dordogne is een oude tabaksboerderij met hoge muren van grof gemetseld natuursteen. Tijdens de kerstdagen, wanneer het haardvuur hoog oplaait komen de hagedissen uit hun holletje en kijken met hun mechanisch bewegende kopje en intelligente ogen de kamer rond. Als ze voldoende zijn opgewarmd rennen ze heen en weer over de muur en pakken een vlieg of spin die ook uit hun winterse traagheid zijn ontwaakt. Een avondvullend programma voor degenen die op de sofa een beetje uitbuiken. In Zeeland hebben we één soort: de levendba rende hagedis (Lacerta vivipara). Die naam heeft hij gekregen, omdat de jongen soms al voor het leggen van de eieren door het vrouwtje uit het ei komen. Het lijkt dan alsof ze net als zoogdie ren worden geboren. Algemeen zijn ze niet en de plaatsen waar ze voorkomen liggen ver uit elkaar: de spoorbaan in Hulst; de duingebieden op Walcheren en Schouwen Duiveland; het Dijkwater, de haventjes bij de Val en Bommenede en bij het krekengebied van Nieuwerkerk. Soortenbeleid De levendbarende hagedis is als 'aandachtssoort' aangemerkt in het soortenbeleid van de Provincie Zeeland. SLZ heeft in dat kader diverse beheersmaatregelen uitgevoerd en een "Aktieplan voor de levendbarende hagedis op de dijken van Schouwen- Duiveland" geschreven. In Nederland is de levendbarende hagedis eigenlijk een soort van open, vochtige heideter- reinen. In Zeeland komt hij juist voor in vrij droog duingebied en op dijken. Op Schouwen-Duiveland zijn juist de dijken de enige verbindingsweg tussen de verschillende hagedispopulaties. Omdat de levendbarende hagedis geen snelle migrant is, moeten de dijken dus als volwaardig leefgebied worden beheerd. In het plan staat per dijk hoe dat zou moeten in combinatie met bijvoorbeeld bloemdijkbeheer. Levendbarende hagedis (foto: SLZ)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 12