Een individuele levendbarende hagedis heeft maar een klein territorium, maar hij gaat wel voor kwaliteit van zijn leefgebied: 41* De Boom In 1-2009 Leefgebied - zonnige plekken waar de hagedis zich kan opwarmen; vooral de schuine op de zon geprojecteerde dijkhellingen op het oosten en zuiden bieden dit. Denk aan zeeweringtegels en -keien, asfalt en beton, muraltmuurtjes, hou ten palen en zandige open plekken. - schuilplaatsen; tijdens het zonnen moet de hagedis bij onraad snel kun nen wegduiken in een scheur of holte tussen de tegels, keien, grond of beton, of onder een dicht vegetatie pakket (gras, struweel). - jachtbiotoop; de levendbarende hagedis eet spinnen en insecten die op de zonnige plekken komen opwarmen. - schaduw; in de zomer kan het te warm worden en moet de hagedis in de buurt in de schaduw verkoeling kunnen vinden in een holte of onder de vegetatie. - rust; in de laatste week van juli en de eerste helft van augustus worden 3 tot 8 schaalloze eieren gelegd, die direct uitkomen (eierlevendbarend!); in deze periode mogen er dus geen beheer- werkzaamheden als maaien of plag gen worden uitgevoerd! Van oktober t/m februari houden de hagedissen een winterrust die ze doorbrengen in de grond onder de zeeweringtegels, graspollen, wortelstronken e.d. Ook in deze periode kan er niet worden gewerkt. Spoorbaantalud bij Clinge (foto: SLZ) Maatregelen Vanuit het soortenbeleid heeft SLZ projectsgewijs op een paar plekken in Zeeland beheersmaatregelen uitgevoerd voor de levendbarende hagedis. In de natuurgebieden van de Zeepeduinen, het Dijkwater, de Zoeten haard en de Haven van Bommenede leek ons dat extra beheersmaatregelen niet nodig waren. Op de volgende locaties hebben we wel maatrege len getroffen. Spoorbaan in Hulst Vanuit Hulst naar Zelzate ligt een verlaten spoor- talud dat geheel was overgroeid met struweel en bomen. Hier kwamen tot voor kort nog levendba- rende hagedissen voor. Met diverse vrijwilligers zijn delen van de spoorbaan vrijgemaakt van struweel en zijn grazige stukken geplagd. Nog onduidelijk is wie de verantwoordelijkheid voor het beheer op zich neemt. Het zou mooi zijn als er over het oude talud een wandelpad zou komen, waardoor het beheer op lange termijn gewaarborgd zou zijn. Plaatsen waar SLZ maatregelen neemt voor de levendbarende hagedis

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 13