L* ée Vp f* De Boom In 1 -2009 Vrijwilligers in duingebied Valkenisse (foto: SLZ) Gelukkig is hij wel doorgedrongen in de raadzalen en kantoren waar hij in nota's, besluiten, rapporten en plannen is opgenomen. Hopelijk dringt het daar ook door dat we iets moeten doen, anders glipt de levendbarende hagedis in Zeeland ons nog door de vingers! Duingebied Klein Valkenisse Via het parelmoervlinderproject wor den verschillende maatregelen uitge voerd, waar ook de levendbarende hagedis van profiteert. Bijna als uit gestorven gewaand, werd de hij een paar jaar geleden opnieuw gesigna leerd. Wellicht kwam dit door de vele waarnemers te velde! Haven De Val Op deze locatie bij Zierikzee hebben vrijwilligers een keer delen van de zeedijk gemaaid. Dit was iets te rigoureus gebeurd, dus hebben we daar geen ver volg aan gegeven. Vorig jaar heeft het Waterschap Zeeuwse Eilanden een nieuw biotoop gemaakt. In verband met de verzwaring van de zeedijk, zal het oude talud erg worden verstoord. Tegen die tijd hopen we dat de hagedissen de nieuwe stek heb ben gevonden en anders moeten we ze wellicht vangen...! Dan zal wel blijken dat hagedissen niet zo makkelijk met de hand zijn te vangen. Hagedissenbiotoop in haven de Val (foto: Cees Musters) Literatuur: 1. Aktieplan Levendbarende hagedis op de dijken van Schouwen Duiveland, SLZ 2008 (te downloaden via www.landschapsbeheer.nl/zeeland) 2. Practisch natuurbeheer: amfibieën en reptielen, Edo van Uchelen KNNV 2006 3. De tocht van een jonge hagedis, Arnold van Rijsewijk, RAVON/ Brabants Landschap 2005

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 14