Veldwerkers De Boom In 1-2009 Een nieuwe rubriek voor en door de vrijwilligers in het veld Van Anna Jacobapolder tot St Anna ter Muiden: overal in Zeeland zijn vrijwilligers in het landschap actief. Veel groepen kennen we wel, maar we weten niet precies wat ze alle maal doen. Deze rubriek is bedoeld voor vrijwilligers en is ook door hen samengesteld. Verschillende vrijwilligersgroepen komen aan het woord en gunnen ons een blik achter de schermen. Vanaf nu zal in elk nummer van De Boom in de rubriek 'Veldwerkers' verschijnen. Het Kiekendiefpad, genoemd naar de roofvogel, die men hier vast ziet vliegen Door Nelleke Luteijn, vrijwilliger wandelnetwerk Enkele jaren geleden ontstond het idee om het voormalige eiland Wolphaartsdijk op de kaart te zetten. Het is een afgebakend gebied, goed te herkennen op kaarten. Men ziet de loop van de oude kreken nog terug in het landschap. Cultuurhistorisch dus aantrekkelijk. Oud-Sabbinge is ontstaan door een hoogte in het schorrengebied. Herders vonden daar een vluchtplaats en droge voeten voor hun schapen. Daardoor werd de hoogte hoger en er verrezen onderkomens. De kreekrug zorgde ervoor dat men zich ging vestigen. Men vermoed 1000 jaar gele den. In 2008 hebben de inwoners het 800 jarig bestaan gevierd. Is het landschap ook aantrekkelijk? Vanzelfsprekend is dit voor iedereen weer anders. Degenen die het Kiekendiefpad lopen zijn enthou siast. Het is een open landschap met polders, dij ken, kreken en het Veerse Meer, een oude zeearm. De stad Goes met haar historie en de verbinding met de Oosterschelde. Men wandelt op de dijk, dwars door een polder, langs het water. Men ziet het oude dorp, waar weinig verandert. Elk jaarge tijde heeft zijn charme. De natuur zorgt voor deze afwisseling. Schijnt de zon of waait het hard, je beleeft het landschap. Het hele wandel netwerk 't Kiekendiefpad is 85 kilometer geworden. Men kan dus vele kanten op en ook meerdere dagen er op uit trekken. Sommige stukken zijn heel stil, daar komen alleen wande laars. Ook het lopen over een oude zeewering vraagt behendigheid, maar wie kan een oude kade voor het bie tentransport van zo dichtbij bewonde ren? Alleen de geoefende wandelaar, die net als de kiekendief alles ziet. Nelleke Luteijn is evenals haar man en dochter betrokken als vrijwilliger bij het Kiekendiefpad. Hun boomgaardterras is een rustpunt op de route.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 16