3 De Boom In 1-2009 Busje komt zo... voor de VLP van Oost Zeeuws-Vlaanderen Door Chris Louwerse, vrijwilliger landschapsonderhoud Het is elke dinsdagmorgen weer spannend, want moet er veel worden ingeladen in de bus of zelfs op de aanhanger, dan word ik wat later opgehaald. Ook is het steeds weer een verrassing hoe vol de bus al zit. Een enkele keer kan ik voorin zitten. De volgende vraag is de bestemming voor vandaag, want we mogen soms in West Zeeuws-Vlaanderen helpen en zelfs op Zuid-Beveland worden we een enkele keer ingeschakeld (bacterievuur). Meestal heeft het 'taxibedrijf Ed' het van het busje gewon nen en is de deelwerkgroep uit Hulst al op de plaats van bestemming gearriveerd. In het winterhalfjaar worden veel knotbomen geknot. Eerst even goed de beugelzaagjes 'aan voelen'. Je kan zo enigszins merken of ze goed scherp staan; de tandjes staan nog iets zijwaarts uit elkaar. Doe je dat niet en heb je geen nieuw zaagblaadje geplaatst, dan merk je dat zeker wel bij een wat dikkere tak. De zaag gaat dan klem men. Ook aan de kleine snoeizaagjes is goed te merken dat ze al veel gebruikt zijn. Daarentegen zijn de grote jirizagen door een vakman weer keurig scherp gezet en die vliegen door het hout heen. Dat wil niet zeggen dat het geen inspanning vergt. We beginnen in het koude jaargetijde met de werkkleding van de Stichting, maar de ervaring is, dat het bij een wat hogere temperatuur vlug te warm is. Zodra mijn lichaam 'op stoom' is gaat de jas uit. Doe dat vooral voordat je flink gaat transpi reren anders zorgt het vele zweet dat je al vlug een kou op doet. Ik denk dat de doorwerkkleding bij een temperatuur van zo'n 10° C al vlug te warm is, zeker als het zonnetje er bij is. Amerikaanse vogelkers Als we bij een klus wat vroeg klaar zijn, of er staat te veel wind om te knot ten, 't is te koud of er is een andere oorzaak waardoor de werkplanning niet gevolgd kan worden, dan hebben we in Oost Zeeuws-Vlaanderen altijd een uitwijkmogelijkheid: Amerikaanse vogelkers rooien in verschillende bosjes. Je werkt daar voor allerlei weersomstandigheden goed beschut. Wat verstaan we onder Amerikaanse vogelkers rooien? Letterlijk rooien kan alleen bij de allerkleinste plantjes die je met de hand kan uittrekken. Je zal mis schien zeggen: de andere spit je dan toch uit! Maar door de grote aantallen en de omvang van de struiken is dat een tijdrovend en zwaar werk. Dat wordt dus afzagen/afknippen. Beeld van stobbe na afzetten vlak boven de grond. Na een jaar is er een enorme hoeveelheid takken aanwezig

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 18