[20) De Boom In 1-2009 Even in de rij voor de lunch (foto: Tonnie Outermans) een kundig houtbewerker. In de zaal vinden we Zeeuwse volksspelen voor de kinderen (al zien we zo links en rechts ook volwassenen een poging wagen). Allemaal door Jan de Zwart gemaakt. Verder kan er nog gekozen worden voor excursies over het landgoed en de omgeving. Nadat ieder een zijn keuze heeft gemaakt voor een activiteit zwerven de groepen uiteen. Met uitzondering van de excursieleiders hoeven de overige activiteiten begeleiders eigenlijk weinig te vertellen. Alleen wat veiligheidspunten passeren de revue, daarna stort iedereen zich enthousiast op de werkzaamheden. Diverse landschapselementen op het landgoed kunnen er al snel weer een aantal jaren tegen aan. Een traditie die weer tot leven komt is het hout musteren (bundelen van wilgentenen). Deze demonstratie wordt gegeven bij de knotwilgen op het dijktalud. Petrus van 't Westeinde bewijst dat de ietwat roestige musterpaarden het nog prima doen. Rond half één verdringt de geur van de lunchge rechten die van hout in de grote zaal. Er is keuze tussen drie soepen, salades, zelfgebakken broodjes en groententaarten. Ze zijn bereid met streekeigen ingrediënten. Even bestaat de angst dat er niet genoeg zal zijn voor alle aanwezigen, maar dat valt gelukkig allemaal wel mee. Na de lunch kan er gewisseld worden. Het planten van de jonge bomen is dan echter al afgerond. Tegen een uur of drie zijn ook de andere klus sen nagenoeg klaar en schuift ieder een weer aan in de grote zaal voor een stuk appeltaart en een drankje. Ondertussen laat Sjaak Hermans van 't Duumpje ons 'terugkieke' naar de rijke geschiedenis van de West Zeeuwsvlaamse beheerwerkgroep. Het vrijwilligerswerk eind jaren '70 draait voornamelijk om knotbomen met zwaar achterstallig onderhoud. We zien vervolgens een vrijwilliger die dui delijk niet bang is om hoog in de boom een touw vast te maken. Zou hij dat tegenwoordig nog steeds durven? Een vast onderdeel van de vrijwilligers- dag is ook de uitreiking van de Gouden De genomineerden. Van links naar rechts: plaatsvervangend voor zijn zieke vader: Awie de Zwart, daarnaast Luciën Boerjan, Heleen Kesteloo en Petrus van 't Westeinde (foto: Tonnie Outermans)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 22