Het steenuilenproject op de Bevelanden De Boom In 1-2009 Door Peter Boelee, Buro Natuurbelevenis Steenuilen broeden van oudsher in natuurlijke holtes, zoals te vinden in knotwilgen, in hoogstamfruitbomen, onder een houtstapel of onder de pannen van een oud schuurtje. Geschikt biotoop bevindt zich in kleinschalige landbouwgebieden. Hierin bevinden zich nog boerderijtjes met voldoende dekking, een boomgaard met hoogstamfruitbomen, weiland dat begraasd wordt, een mestvaalt, een vervallen schuurtje op een rommelig erfje... Sinds de Watersnoodramp en de daar op volgende ruilverkaveling zijn op de Bevelanden deze kleinschalige landbouwgebieden in rap tempo verdwenen en daarmee ook de steen uilen. Gelukkig worden steeds meer bewoners van agrarische gebieden zich er van bewust dat het tij gekeerd kan worden en zijn bereid mee te wer ken om met enkele aanpassingen hun erf weer bewoonbaar te maken voor steenuilen. Bestaande populaties kun nen zo behouden blijven en zich ook weer uitbreiden. In afwachting van het herstel van deze streekeigen erven worden er tijdelijke maatregelen geno men om de verdwenen holtes van gekapte hoogstamfruitbomen en knot wilgen te vervangen door middel van het plaatsen van nestkasten. Op de Bevelanden bevinden zich nog onge veer 40 bezette territoria. Op één na allen ten zuiden van de A58, gecon centreerd rond Nisse en Heinkenszand en enkele rond Nieuwdorp, Lewedorp en Eversdijk. En nog één paartje aan de grens van de Bevelanden op Walcheren. Een paartje steenuilen heeft een ter ritorium ter grootte van ongeveer 12 ha. Al vanaf november bepalen de mannetjes welk gebied zij gaan bezet ten en laten ze hun typisch roepje horen: poe-oep... Dit geluidje heeft hen in Zeeland de naam 'poepuul' gegeven. Per territorium worden er nu 3 kasten geplaatst, 1 kast om in te broeden, 1 kast voor het mannetje om tijdens het broedseizoen in te kun nen slapen en 1 om een voedselvoorraad in aan te leggen. Half april legt het vrouwtje 3 tot 6 eieren en ongeveer 5 weken later komen ze uit. Tot sep tember mogen de jongen in het territorium van hun ouders blijven, daarna worden ze verjaagd. Steenuil (foto: Jeroen Antes)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 4