Jaarbericht 2008 Een evaluatie van het kleine bosjesproject De Boom In 2-2009 Door Luciën Calle, medewerker SLZ Zeeland is niet bosrijk.Toch zijn er in onze provincie wel wat beboste gebieden aanwezig. De grotere complexen worden meestal beheerd door Staatsbosbeheer. Er zijn ook kleinere bosjes die zijn aangelegd in het kader van een landgoedregeling of bijvoorbeeld bij ruil verkavelingen. Het beheer van alle grotere bossen is geregeld in beheersplannen. Bij de kleinere bossen is dat meestal niet zo. Na de aanplant is er vaak weinig meer aan het beheer gedaan. Dat maakt dat de landschappelijke en ecologische kwaliteiten niet zo hoog zijn, als die bij een goed beheer zouden kunnen zijn. SLZ heeft die uitdaging opgepakt. Sinds 2003 is er een zgn. "Kleine bosjes project". Vanaf dat jaar wordt er ieder jaar gemiddeld een 15-tal beheersplannen opgesteld. Zo'n plan bevat een inventarisatie van het bosje en een advies voor het beheer. Daarnaast is er de mogelijkheid dat de eigenaar wat op weg wordt geholpen met de praktische uitvoering van het plan, doordat vrijwilligers één of enkele dagen met het vellen of nieuw aan planten van bomen en struiken kunnen meehelpen. Na 5 jaar was er behoefte om het pro ject te evalueren. We wilden een beeld verkrijgen hoe het de bosjes, waar een plan voor was gemaakt, verging. Sinds 2008 wordt er daarom jaarlijks een aantal bosplannen grondig nagelopen. Wat was de exacte doelstelling en in hoeverre is die inmiddels gerealiseerd? Als die doelstelling niet gehaald is, of er afgeweken is van het plan, waar ligt dat dan aan? Op twee van de geëva lueerde bosprojecten wordt hieronder kort ingegaan. Daarna worden nog wat algemene conclusies gegeven. Een geringde boom: een ring van de schors en bast is van de boom weggenomen. Zo zal deze afsterven, waardoor er veel staand dood hout wordt gecreëerd, van belang voor holenbroeders, vleermuizen en talloze insecten. Het bos van familie Schelstraete Het betreft een gevarieerd gemengd bos op een matig voedselarme bodem, dat gelegen is aan de Zeildijk te Hulst. In 2003 waren er flinke problemen met talrijk voortwoekerende exoten, die het bos sterk begonnen te domineren. Dat ging ten koste van een natuurlijke variatie aan inheemse soorten. Daarnaast was zowel de stabiliteit als de vitaliteit van veel bomen verminderd. Vanaf dat jaar zijn de exoten flink aangepakt. De Amerikaanse vogelkers is resoluut verwijderd. Andere soorten als Amerikaanse eik en de tamme kastanje zijn wat geleidelijker teruggedrongen. Er is gebruik gemaakt van vellingen

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 11