l10j Mooie, halfopen bosrand met veel bloeiende struiken en het ringen van bomen, waardoor deze langzaam afsterven. Daardoor ontstaat er veel staand en liggend dood hout, wat voor veel bosdieren van groot belang is. Op de zo ontstane open plekken zijn weer veel bomen en struiken gekiemd, waar door de variatie in het bos enorm is toegenomen. Tot slot is er een prachtige bospoel gegraven. Al deze maatregelen hebben de biodiversiteit een flinke oppepper gegeven. Bij inventarisaties zijn er bijvoorbeeld aan soorten aangetroffen: 90 planten, 72 zwammen, 30 mossen, 16 korstmossen, 35 vogels, 15 dagvlinders, 7 sprinkhanen, 6 libellen, 7 zoogdieren, 7 slakken en 52 kleinere insecten. In alle groepen zijn er in de loop der tijd soorten bij gekomen. Opmerkelijke vondsten zijn bijvoorbeeld het liggend hertshooi, moerasrolklaver, schijfjesmos, donkergroene zomervlinder, groot avondrood en dennenpijlstaart. De bosuil broedt in de speciaal daarvoor opgehangen nestkast. Het bos van familie Kersten/Heijnen Gelegen op de uiterst voedselarme en kurkdroge zandgronden aan de grenskant zuidelijk van Zuiddorpe is dit een heel ander bostype dan het voorgaande. Ook hier speelde de dominantie van enkele ongewenste soorten een grote rol. Naast de lastpak Amerikaanse vogelkers, waren plaatselijk brem en bramen erg dominant. Het probleem van de Amerikaanse vogelkers is nu helemaal onder controle. Het probleem met de brem bleek van tijdelijke aard. Door de verdere bosontwikkeling is deze nu grotendeels onderdrukt. De overal voortwoekerende bramen vor men een taaiere tegenstander. Deze ruigtesoort wordt zo bevoordeeld door luchtvervuiling, dat ze in staat is andere bosvegetatie weg te drukken. De eige naar gaat de bramen jaarlijks met de bosmaaier te lijf, zodat het probleem enigszins beheersbaar blijft. In het bos zijn overal wat (bos)lobben en open plekjes gemaakt, waarvan veel insec ten kunnen profiteren. Jaarlijks wordt een deel van de bosweide gemaaid en gehooid, zodat zich daar een gevari eerde flora kan handhaven. Een klein schalig plagproject heeft helaas niet het gewenste resultaat opgeleverd. De vegetatie is daar vrij snel verruigd. Aan

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 12