Jaarbericht 2008 De Boom In 2-2009 soorten is er opgetekend: 102 planten, 36 zwammen, 21 mossen, 13 korst mossen, 38 vogels en 6 zoogdieren. Bij inventarisaties is er gebruik gemaakt van insectenvallen, waarmee zelfs wel een paar honderd soorten kleinere insecten, naast 167 soorten nachtvlin ders konden worden vastgesteld. Leuke soorten zijn bijvoorbeeld duizendgul- denkruid, zandblauwtje, hazenpootje en goudvink. Bij de kleinere insecten zijn de vondsten van de goudwesp Chrysis gracillima en plooivleugelwesp Allodynerus rossii zeer opmerkelijk, omdat ze in Nederland beiden uiterst zeldzaam zijn. Het bosplan, de evalu atie en een overzicht van het uitge voerde werk heeft de eigenaar op een website geplaatst: www.kruisdreef.nl. Succesfactoren Terugkijkend op de verschillende bos- projecten blijkt dat sommige beter geslaagd zijn dan andere. Van de resultaten kunnen we veel leren. De twee hierboven genoemde projecten behoren tot de beste. Een aantal fac toren draagt bij aan het halen van de doelstellingen: - Enthousiasme bij de eigenaar Een betrokken eigenaar zorgt ervoor dat men zelf ook bijdraagt aan de uitvoering van een flink deel van het praktische werk, waardoor er geen afhankelijkheid is van externe organi saties. - Samenwerking met lokale (vrijwilligers)groep Als de eigenaar natuurminnend is, zal my Geweizwam op stronk dood hout (foto's: Luciën Calle) een samenwerking met vrijwilligersgroepen vlot verlopen. Vrijwilligers kunnen dan helpen met de beheersklussen (in beide beschreven projecten hel pen zowel de lokale natuurbeschermingsvereniging als de SLZ vrijwilligers jaarlijks met het beheer). Daarnaast kunnen dezelfde clubs helpen met het inventariseren. Knelpunten - Luchtvervuiling Nog steeds is de bemestende invloed van ammoni- akdepositie in alle bossen merkbaar. Ruigtekruiden als brandnetel, kleefkruid en bramen domineren in bijna alle bossen de vegetatie. Een rijkere bosflora is hierdoor haast niet te verwezenlijken. De vervuiling zal verder moeten worden teruggedrongen. - Boswet Deze wet heeft als doel om de hoeveelheid bos in Nederland op peil te houden. Kortweg: bos moet bos blijven, anders moet er worden gecompenseerd. Bomen moeten in principe in sluiting kunnen komen. Hoewel we van de provincie enige speelruimte hebben gekregen (om bv wat aan bosrandbeheer te doen of een poel te graven), zijn de mogelijkhe den voor wat ruimere natuurmaatregelen beperkt. Bovendien zijn eigenaren al snel huiverig voor de controles hierop. Er zijn geluiden dat de boswet zal worden herzien. Te hopen valt dat daarmee wat meer ruimte voor natuurontwikkeling in de bossen mogelijk zal worden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 13