0 De veldwerker Meewerken in het onderhoudsteam hoogstamfruit De Boom In 2-2009 Door Henk Vinkeles-Melchers, vrijwilliger Hoogstamfruitbomen en -boomgaarden zijn in Zeeland karakteristieke landschapselementen met vaak grote landschappelijke en ecologische waarde. De oude bomen bezitten zelden nog economische waarde, waardoor structureel onderhoud haast niet meer plaatsvindt. Men laat ze staan om hun sierwaarde, dat er nog steeds fruit aankomt is mooi meegenomen. Wanneer men deze bomen of boomgaarden in stand wil houden, zal er toch regelmatig onderhoud moeten plaatsvinden. Gedegen kennis en ervaring op het gebied van de veelzijdige hoogstam- cultuur is tegenwoordig schaars. Bij Stichting Landschapsbeheer Zeeland is door de jaren veel kennis opgedaan bij het gespecialiseerde onderhoudswerk. Onze deskundigen maken vooraf een analyse van de staat waarin de boom gaard verkeert. Zij bekijken per boom wat eraan zou moeten gebeuren op korte termijn. Met de eigenaren wordt een onderhoudscontract afgesloten. En als zij met de vrijwilligers komen snoeien zorgen zij voor het beschikbaar zijn van vervoer en de diverse gereedschappen. Ervaringen Omdat ik nu voor het tweede jaar regelmatig als vrijwilliger aanwezig ben, krijg ik veel ervaring. Dat komt niet vanzelf. Je leert steeds weer en daar moet je ook steeds weer je aandacht op richten. Dat maakt het werk ook boei end. Er zijn zoveel verschillende hoog stamfruitbomen. Denk aan de soorten, de verschillende rassen en verschij ningsvormen. Niet minder belangrijk is de leeftijd (ouderdom), de staat van onderhoud en de vitaliteit en stabiliteit. Voorzichtigheid is soms geboden. En dan is het fijn dat er altijd collega's met je samen zijn die je om een advies kunt vragen. Van dat vragen en samen beoordelen wordt je wijzer. Eerst zelf denken wat het beste zou kunnen zijn en dat kunnen uitleggen is ook leuk om te doen. Het blijkt een fantastisch team om mee samen te werken. Vaak hoor je mensen vreemd reageren dat we ook zomers snoeien. Dat is toch echt zeer verantwoord. Naast enkele nadelen zijn er ook voordelen aan verbonden. Onder andere de vitaliteit is veel beter waar te nemen. Zo ook aantasting door ziekten. Een zeer leuk aspect aan het snoeien is de ontmoeting met de eigenaren. Die zijn soms koel en afstandelijk maar vaker leuk, boeiend, hartelijk en gastvrij. De weg er naartoe is niet zelden van een toeristische schoonheid. Waar zie je nu meer prachtige streek eigen Zeeuwse erven? Sluit je aan bij het snoeiteam en je beleeft veel plezier! Vrijwilligers gezocht Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft er heel graag - vooral in de zomer - een paar vrijwilligers bij. Er wordt iedere dinsdag verzameld in Goes bij de werkplaats om 8.30 uur. Met de bus van de stichting gaat het gezamenlijk naar de werkplek van die dag. Het werk wordt omstreeks om 16.00 uur afgesloten. Noot van de redactie: Ook in Zeeuws-Vlaanderen is een hoogstamfruitploeg actief!

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 19