-f [23] Kamsalamanders monitoren bij Zaamslag De Boom In 2-2009 Door Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Sinds 2001 bezoek ik als vrijwilligster jaarlijks een aantal drinkputten op 4 verschillende erven langs een dijk bij Zaamslag in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Het zijn prachtige oude boerenerven met weilanden, hoogstamfruitbomen, populieren en vaak meerdere drinkput ten. In alle wateren op deze erven komen kamsalamanders voor. Een soort die in Zeeuws- Vlaanderen niet algemeen voorkomt, en best wat extra aandacht kan gebruiken. Het is pas echt voorjaar voor mij als de fuiken weer in het water gaan. De laatste jaren is het elke keer meer zomer dan lente in deze periode van april. Een mooie manier van het com bineren van het nuttige met het aan gename. De 9 waterpartijen verschillen allen in leeftijd, diepte, aantal waterplanten, oppervlakte open water, steilheid taluds en de bezonning ofwel hoeveel heid schaduw. Zo heeft de grootste put een doorsnede van wel 28 m en ligt deze vrijwel geheel in de schaduw. Een andere put is niet groter dan 40 m2 en ligt volledig in de zon. Een aantal putten staan al op historische kaarten van 1920, andere zijn in 1999 pas aangelegd. Elke put is weer anders en dat blijkt ook uit de vangsten die we er doen. In de ene tref je hordes slakken aan, in de volgende vind je er geen, maar is het water bijna roze van de watervlooien. In de loop van de tijd dat ik deze drinkputten monitor, hebben de wateren een behoorlijke ontwikkeling doorgemaakt. In 2000 zijn een aantal oudere putten opgeschoond en een aantal nieuwe gegraven. De eerste zomers groeide er nog weinig in en langs het water. Regelmatig dreven dikke pakketten algen- flap aan de oppervlakte. Langzamerhand raak ten de oevers begroeid met planten en vele kiemplanten van vooral wilgen. Er verschenen kranswieren en later ook verschillende waterplanten. Riet, lisdodden, wilgen en elzen kregen al snel de overhand. Een van de oude putten is ondertussen nagenoeg helemaal dichtgegroeid met riet en lisdodden en een andere put is volledig omzoomd door hoog opgescho ten wilgen en elzen. Veel van de drinkputten (Foto: Sandra Dobbelaar)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 25