Jaarbericht 2008 Herstel meidoornheggen in de rand van de Poel De Boom In 2-2009 Door Rudie Geus, projectleider Ten zuiden van Goes ligt de oude polder "De Breede watering bewesten Yerseke", in de volksmond "de Poel" genoemd. Het is een grote polder met een erg laag gelegen open middengebied en een hoger gelegen rand met meer bebouwing, boomgaarden en diverse landschapselementen. De rand van de polder "de Poel" op Zuid-Beveland wordt geken merkt door de aanwezigheid van graslandpercelen met meidoornheggen. Het betreft de voor Zeeland zo kenmerkende struweelhagen met naast meidoorn ook veel rozen, slee doorn en koebraam, vegetatiekundig ook wel het koebraamstruweel genoemd. In de jaren 2006 tot en met 2008 hebben we hier het project "herstel meidoornheggen in de rand van de Poel" uitgevoerd. Het project bestond uit de volgende onderdelen: Herstel landschapselementen Op een tiental graslanden in de rand van de polder de Poel (of daar in de buurt) zijn meidoornheg gen en andere landschapselementen hersteld of opnieuw aangelegd. In totaal zijn 4 nieuwe mei doornhagen en 3 gemengde hagen aangeplant, 12 hagen hersteld, diverse rijen knotbomen hersteld, zijn 3 hoogstamboomgaardjes hersteld en zijn er 2 drinkputten aangelegd en 2 hersteld. Veel werkzaamheden zijn uitgevoerd door de eige naren (boeren en particulieren) zelf. Levering van inheems plantmateriaal werd verzorgd via Bronnen. Daarnaast zijn diverse werkzaamheden uitgevoerd door de plaatselijke loonwerker Fa. Marcusse uit Fa. Markusse plaatste nieuwe afrastering 's Heer Abtskerke. Deze werkzaam heden bestonden ondermeer uit het aanbrengen van rasters, het uitvoeren van machinaal snoeiwerk en divers grondwerk. Fa. Karelse uit Goes heeft een fraaie rij oude knotpopulieren met zeer zwaar achterstallig onderhoud gesnoeid. De bomen zijn niet geheel geknot maar bij de snoei zijn diverse kleinere takken behouden om te voor komen dat de boom door de forse ingreep afsterft. De knotbomen vormen samen met de hagen en weilanden een prachtig steenuilbiotoop. Op enkele percelen heeft de uitvoeringsploeg van SLZ enkele specialistische werkzaamhe den uitgevoerd zoals het tussenplanten van meidoorns in bestaande hagen en het aanbrengen van bescherming rond bomen in de weilanden. -SS!*

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 6