0 Jaarbericht 2008 Wandelnetwerk(en) De Boom In 2-2009 Het toegankelijk maken van het platteland Door Robert Wielemaker, medewerker SLZ Wandelen, weer een nieuwe tak van sport voor SLZ? Wie geregeld De Boom In doorloopt, heeft hier inmiddels al vaker iets over gelezen. Zo hadden we begin 2007 een themanum mer over Ommetjes. Sindsdien zijn er weer allerlei nieuwe ontwikkelingen. In kader van het jaarbericht 2008 volgt er hier een overzicht. Aanzet tot wandelnetwerken Begin jaren '90 van de vorige eeuw, zag men in dat er dringend iets moest gebeuren voor het behoud van de Nederlandse natuur. De Ecologische hoofdstructuur (EHS) werd bedacht; een netwerk van bestaande en nog te ontwikkelen belangrijke natuurgebieden in Nederland. Later werden er ook Nationale Landschappen aange wezen. Dit zijn gebieden die elk een uniek stukje Nederland vertegenwoordigen op landschappelijke en cultuurhistorische gronden. Tevens is men op Zeeuws niveau eind jaren '90 gestart met Vitaal Platteland, waarbij de ondernemers, boeren en bewoners de leefbaarheid op het platteland mid dels initiatieven kunnen vergroten. Wandelpaden helpen mee aan een vitaal platteland In al de bovenstaande beleidsstukken is aangegeven dat de gebieden voor burgers toegankelijk moeten zijn of blijven, mits er geen verstoring van de natuur kan optreden. Ons provinciebe stuur ziet hier een kans in om Zeeland als wandelprovincie op de kaart te zet ten. Al wandelend ervaar je de rust en ruimte van Zeeland. Wandeltoerisme biedt kansen aan de locale onderne mers, waardoor de leefbaarheid van de dorpen een 'boost' kan krijgen. In de beleidsnota "Wandelnetwerken" van de Provincie Zeeland (te downloa den op hun site) staat onder andere wat er gedaan moet worden aan landschappelijke versterking. Dit wil zeggen dat de kenmerkende elemen ten (b.v. bomen of heggen) voor een gebied, weer zichtbaar moeten wor den gemaakt. Ook de "beleving" van de gebieden moet verbeteren. Dit kan bijvoorbeeld met themaroutes of kunst (met directe relatie tot het landschap) gerealiseerd worden. In cultuurhistorisch opzicht zit er vaak een verhaal achter wandelpaden, Uniek punt aan de Schelde

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 8