Jaarbericht 2008 De Boom In 2-2009 Landschappelijke versterking maakt het wandelen in Zeeland nóg aantrekkelijker zeker omdat ze vroeger een directe functie hadden. Een mens is immers, vroeger ook al, geneigd om het kort ste pad te nemen om bij de bestem ming te komen. Dit hield meestal in dat er door de boomgaard of over het boerenland moest worden gegaan. Of dit mocht, lag aan de desbetreffende boer en meestal waren de wandelaars zo sociaal om langs de gewassen te lopen in plaats van er dwars door heen. Tegenwoordig is 99,9 van de wandelaars ook wel zo sociaal om zich aan de, vaak ongeschreven, regels te houden. Het is jammer dat we van hen juist niets merken en dat die uit zonderingen, die wel opvallen, grond eigenaren er soms van weerhouden mee te werken aan de realisatie van een wandelpad. Rol van SLZ en vrijwilligers De Provincie Zeeland wil de wandelaar zo veel mogelijk over zogenaamd boerenland laten lopen. Dit is belangrijk om zo het ware platteland te beleven. SLZ is een organisatie die goede contac ten heeft met de agrariërs die dit buitengebied in pacht of bezit hebben. We hebben verstand van het Zeeuwse landschap en ruime ervaring in het werken met vrijwilligers in het buitengebied. Een samenwerking tussen de Provincie en SLZ voor de realisatie van wandelnetwerken lag dus voor de hand. SLZ kende al veel vrijwilligers die werkten met knotwilgen, uilen, weidevogels of cultuurhistori sche elementen in het landschap. Het voorberei den en maken van een wandelnetwerk is weer heel iets anders. Je hebt te maken met vele par tijen en belangen en daarom is er vaak veel tijd nodig om zaken van de grond te krijgen. Gelukkig zijn er ook vrijwilligers die dit juist leuk werk vin-

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 9