yp f* De Boom In 3-2009 Gevelsteen (foto: Caroline Geluk) ik weer thuis kwam heb ik gelijk een e-mail gestuurd. Ik kreeg geen reac tie en later bleek dat de makelaar op vakantie was. In de tussentijd hadden steeds meer mensen deze boerderij op het oog gekregen en de mailbox van de makelaar stroomde vol reacties. Toen ik hem eindelijk te pakken kreeg vertelde hij dat er veel animo voor was. Maar gelukkig was hij zo eerlijk dat hij de reacties op volgorde van binnenkomst sorteerde. Dus wie eerst komt, wie eerst maalt. En dat waren wij dus! Toen we gingen kijken waren we inderdaad niet de enige geïnteres seerden. Maar wij waren gelijk ver kocht toen we het gingen bezichtigen. Niet alleen de boerderij vonden we prachtig, maar ook alles er omheen. En het dorp Stavenisse ligt niet al te ver van onze familie en vrienden van daan, dat vonden we wel een vereiste. In 2003 hebben we officieel getekend en een jaar later zijn we begonnen met opknappen. Omdat we ons oude huis nog niet verkocht hadden, durf den we nog niet aan het herstel van de boerderij te beginnen. En omdat we echte buitenmensen zijn, hebben we eerst de buitenboel aangepakt. We willen niet verbouwen, we willen herstéllen. Naar zoals het vroeger was. Alles terug in de oude, historische staat. We zijn gaan zoeken naar informatie en mogelijkheden en verzamelen nu dan ook alles wat met oude Zeeuwse boerde rijen en erven te maken heeft. We dachten een oude boerderij uit 1853 gekocht te hebben, maar het bleek een hofstede te zijn uit de 17e eeuw. De gevelsteen van de hofstede vertelt namelijk dat de verbouwing van de schuur dateert van 1853 maar het woonhuis is waarschijnlijk van 1600, blijkt uit oude kaarten. We kwamen erachter dat in dit huis Jonkeer Hieronymus van Tuyll van Serooskerken, Ambachtsheer van Stavenisse, in 1615 heeft gewoond. Naar hem hebben we nu onze boerderij genoemd: hofstee Den Roosentuyll. Naar aanlei ding van oude foto's konden we achterhalen hoe bepaalde elementen er vroeger uit hebben gezien. Zo bleek ook dat het huisje tegenover ons, vroeger bij deze boerderij hoorde. Het was het arbeiders huisje en dateert van 1883. In 2003 deden we met ons erf mee met 'het Jaar van de boerderij'. Echter deze mensen hadden nog nooit van onze boerderij gehoord en waren dan ook stomverbaasd dat er in Stavenisse zo'n mooie, oude boerderij stond waar zij niets vanaf wisten! Toen we bij de winnaars van dit project gingen kij ken, leerden we Rudie Geus van SLZ kennen. Toen begon het balletje pas echt te rollen. Vanaf dat moment deden we mee met het erfproject. Met behulp van SLZ hebben we als eerste de waterpit aan de voorkant opnieuw uitgegraven. Verder hebben we de zinken goten teruggeplaatst, de erfbeplanting hersteld, de boomgaard gedeeltelijk opgeknapt en opnieuw aangeplant met diverse hoogstammen. De moestuin is in ere hersteld en aan de achterkant van het huis hebben we een hofweide gemaakt met daarin een tweede drink- pit en een afrastering voor de schapen. In 2006 werden we genomineerd voor de verkiezing van

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 12