yp f* Bijzonder erfgoed ontdekt De Boom In 3-2009 Door Theo Aernoudts, medewerker SLZ Het idee om een project te maken rondom begraafplaatsen en kerkterreinen ontstond al vele jaren terug, tijdens een contact met de Hervormde gemeente Tholen. Gezamenlijk wordt hier zorg gedragen voor het beheer van het bijzondere begraafplaatsje Schakerloo. Na wat snuffelwerk bleken er meer waardevolle begraafplaatsjes en kerkterreinen in Zeeland te zijn. Inventarisatie Om er een compleet beeld van te krijgen werd een inventarisatie gestart. Eerst werden allerlei kaarten en bron nen geraadpleegd. Zo ontstond een lijst van wel 230 interessante plaat sen. Aan de hand van de verzamelde gegevens werden de locaties in 5 categorieën verdeeld. Op een aantal begraafplaatsen en kerkterreinen, waar hoognodig iets moest gebeuren wer den werkzaamheden uitgevoerd. De terreinen in categorie II, begraafplaats of kerkterrein als zodanig te herken nen, maar gesloten, werden nogmaals bezocht. Dit keer om meer te weten te komen over de cultuurhistorische en ecologische waarden. Zolang je niet weet wat er allemaal aanwezig is, kun je er ook geen waarde oor deel over uitspreken. Begin 2009 is in samenwerking met Vereniging De Terebinth een begin gemaakt met het langsgaan van alle categorie II locaties. Vrijwilligers trekken er met papier en fototoestel op uit en leggen alles vast; van bloembol tot monumentale beuk, van zandgraf tot calvarieberg. Met nog een tiental te gaan, springen er nu al een aantal zaken uit. De graf trommel is daarvan toch wel de meest opvallende en mysterieuze. Graftrommels Een graftrommel is een met glasplaat afgesloten trommel die op een graf werd geplaatst. De trom mel werd vaak van zink gemaakt en gewoonlijk gevuld met kunstbloemen. De graftrommels kwa men in zwang aan het eind van de 19de eeuw. Na 1945 is het gebruik hiervan verdwenen. De vorm van de trommel was ovaal. Echter rond, eivormig of vierkant en varianten hierop kwamen ook voor. Gangbare afmetingen waren een door snede van 30 a 50 cm en een hoogte van ±20 cm. Graftrommel (foto: SLZ)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 14