De meeste gevonden graftrommels zijn leeg en in slechte staat. (foto: Paul de Cock/Adri van Alten) Er moest natuurlijk een krans in kunnen. De kran sen van klimop, laurier, druivenblad of ander loof- blad werden ook van zink gemaakt. In de kransen waren meestal rozen of lelies van steengoed of porselein verwerkt. De graftrommels kunnen enkel op een graf geplaatst zijn maar ook de combinatie met een natuurstenen grafmonument op het graf komt voor. De familie liet meestal een natuurstenen grafteken plaatsten en de graftrommel werd geplaatst door andere nabestaanden of verder afstaande vrienden en kennissen. Symbolische betekenis Bloemen staan symbool voor trouw van de leven den. Een krans van groenblijvende bladeren zoals laurier, werd een lauwerkrans genoemd en staat voor onvergankelijkheid, eeuwig leven, roem en eerbetoon. De vorm van een krans rond of ovaal verwijst naar oneindigheid, alfa en omega, begin en einde dat steeds weer in elkaar overvloeit. De combinatie van bepaalde bloemen en planten versterkte de symboliek en kon zowel naar het hogere (sacrale) verwijzen als naar het wereldse (pro fane). Na het lezen van de symbolische betekenis zou je haast denken dat graftrommels alleen op katholieke begraafplaatsen voorkomt. Echter de meest nog aanwezige graftrommels zijn te vinden op gemeentelijke en algemene begraafplaatsen. Het zou ook kunnen zijn dat op de 20ste- eeuwse begraafplaatsen geen uitingen van geloof meer mochten worden getoond. De graftrommel is bij uitstek de drager van de symboliek die men wilde meegeven als boodschap aan de overledene en de nabestaanden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 15