3 De duintjes bij Koewacht yft/ «SM» De Boom In 3-2009 Genieten van de geologie en het landschap Door Luciën Calle, medewerker SLZ Duinen bij Koewacht? Maar dit Zeeuws-Vlaamse dorp ligt toch helemaal niet aan de kust? Inderdaad, maar in een heel ver verleden lag de kustlijn anders. In onderstaand artikel vertelt Luciën hoe bijzonder dit gebiedje is. Een stukje aardkunde. In de miljoenen jaren lange ontstaansgeschiede nis hebben allerlei aardkundige processen Zeeland gevormd tot wat het nu is. De zee zette er klei lagen en zandbanken af. Toen een duinenrij zich vormde kon het zoute water er niet meer in en het zoete er niet meer uit. Zeeland werd een groot moerasgebied en veenlagen werden afgezet. Nieuwe doorbraken van de Noordzee sloegen grote stukken veen weer weg. Tijdens ijstijden veranderde het landschap in een soort strandvlakte en toendra. De westenwind zette in het zuiden van Zeeuws-Vlaanderen hele ruggen van dek- zand af. Pas later nam de invloed van de Schelde toe en ontstond de typische, uit grote zeearmen bestaande, delta. De ondergrond van Zeeland is nu een mozaïek waarin alle elementen van haar vormingsgeschiedenis terug te vinden zijn: klei, veen en zand. De ontstaansgeschiedenis van het land is aan de landschappelijke structuren af te lezen. Soms is dat heel gemakkelijk en zijn er mar kante overgangen zichtbaar. Op andere plaatsen zijn er subtielere aanwijzingen en moet je er een beetje oog voor (leren) hebben. Waar veen in de bodem zit is het land meestal wat drassig en zilt, wat je aan de aanwezige planten goed kunt zien. Kleigebieden kenmerken zich door hun open land schap. Zand is er alleen in de duinen en langs de zuidgrens van Zeeuws-Vlaanderen. Een belangrijk verschil is dat het duinzand kalkrijk is en het dekzand kalkarm. Dekzandruggen Omdat het zand veel voedselarmer is dan de vette klei, groeien er andere soorten planten. Dit kun je het beste zien bij bomen. Een boomsoort als de es is bijvoorbeeld kenmerkend voor de kleigebieden, terwijl berken en eiken vooral op het zand groeien. De zand- ruggen in Zeeuws-Vlaanderen waren oorspronkelijk duinen, die duizenden jaren geleden dus veel meer land inwaarts lagen. De kustlijn ligt nu ongeveer 40-50 kilometer westwaarts. Door erosie zijn die toenmalige dui nen enorm afgevlakt. Ze komen op dit moment nog enkele meters boven zeeniveau uit. Zelfs als je je hoofd plat op de grond legt, is het hoogteverschil meestal niet goed te zien. Hier moeten we dus andere aanwijzingen gebruiken om de bodem te kunnen "lezen". Enig houvast hebben we aan de landschap pelijke contouren. Waar de kleige bieden grootschalig zijn en voor het grootste deel landbouwkundig worden gebruikt, is het dekzandgebied juist heel kleinschalig. Je vind er veel meer bosjes.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 18