ée f De Boom In 3-2009 De duintjes bij Koewacht (foto: Luciën Calle) De duintjes van Koewacht Gelukkig is er nog één plek overge bleven waar nog wel wat markante dekzandduinen zijn overgebleven, namelijk bij Koewacht. Het is daarom een geologisch monument waarop we erg zuinig moeten zijn. Rijdend langs de Emmabaan verheft de bodem zich ineens tot een meter of vier. Dit hoogteverschil is echt niet te mis sen. Niet iedereen kon in het verleden de duintjes op waarde schatten en enkele keren kon ternauwernood wor den voorkomen dat ze werden afge graven. Deze heuveltjes zijn beplant met hoog opgaande dennen. Dit is gedaan om clandestiene ontgrondin gen te voorkomen. Beheer De duintjes zijn in eigendom bij Staatsbosbeheer, maar het praktische beheer is in handen gegeven van natuurvereniging 'De Steltkluut'. Het voornaamste doel van het beheer is het behoud van dit geologische monument voor de toekomst. Omdat de duintjes vlakbij een drukke verkeersweg liggen is de veiligheid voor de weg gebruikers ook van belang. Jaarlijks worden daar om de grotere bomen op hun stabiliteit gecon troleerd en kort geleden moest helaas een aantal risicovolle bomen worden geveld. Dat is een klus waarbij de vrijwilligers van de SLZ wel even wat hulp geboden hebben. Om verdere erosie te voor komen wordt het gebied zoveel mogelijk met rust gelaten. Ook een betere ontsluiting door middel van een wandelpad ed is hier dus niet gewenst. De beleefbaarheid van de duintjes zou wel wat kunnen verbeteren. Zo zou het goed zijn om enkele open plekken te maken en wat zichtlijnen te maken vanaf de zuidzijde van de parkeerplaats (Emmabaan). Tevens zou een infobord wel handig zijn. Op deze manier zouden bezoekers erachter kunnen komen waarom die heuvels in dit vlakke land zitten en daardoor nog meer genieten van dit aardkundige monument.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 19