Verborgen buitens De Boom In 3-2009 Door Rudie Geus, medewerker SLZ In de 17e en 18e eeuw bouwden rijke handelaren op Walcheren veel fraaie landhuizen met bijbehorend hectaren groot park, de zogenaamde buitenplaatsen of buitens. Enkele zijn bewaard gebleven, van andere zijn er, wanneer je heel goed zoekt, nog sporen te vinden. SLZ heeft een project opgezet om de sporen van oude buitens te behouden en weer herkenbaar te maken in het landschap. Historie In de 17e en 18e eeuw verrezen in Zeeland en met name op Walcheren veel buitenplaatsen van rijke handelaren uit de grote Zeeuwse steden. De han delaren kochten boerderijen en landerijen en tover den deze om in grote formele buitenplaatsen met fraaie sterrebossen (bos met ster-vormige lanen), grote vijverpartijen en symmetrische lanenstelsels. Op de oude afbeeldingen van Jan Arends uit 1770-1785 zien we prachtige grote landhuizen met fraaie barok- en rococotuinen en parken. Veel van deze buitens bezaten grootse kanaalvormige vijverpartijen (grand canal) die het park in verscheidene kamers indeelde. De buitens hadden vaak een zeer royale formele opzet en waren soms tiental len hectaren groot. Kenmerken van de barokke buitenplaatsen waren de sym metrische opzet, gevoel voor pracht en praal en de onbegrensdheid. Vaak zetten de lanenstelsels van de buiten plaats zich in het landschap voort. Op Walcheren zijn in totaal ongeveer 200 buitenplaatsen geweest, het moet Gezicht op tuin en achterzijde van het Hof Sint Jan ten Heere te Domburg (Jan Arends, 1777

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 20