een prachtig statig buitenplaatsland schap geweest zijn, samen de vele hagen sprak men over de 'Tuin van Zeeland'. Na de Gouden Eeuw raakten veel buitenplaatsen in verval. Enkele bui tenplaatsen, met name gelegen in de Manteling van Walcheren, zijn geluk kig behouden gebleven. De meeste buitenplaatsen zijn echter grotendeels verdwenen of verworden tot een boerderij. De oude landhuizen zijn gesloopt, diverse materialen van deze huizen (zoals grote hardstenen sierstenen) zijn vaak weer hergebruikt (bv, schuur). Door het verdwijnen van de handel en de Franse overheer sing ging het economisch minder en veranderde het landschap naar een kleinschalig landbouwlandschap. Van de fraaie oude buitenplaatsen is vaak niet veel meer over dan enkele restan ten van een gracht of een uitgebreide beplanting rondom de boerderij. We spreken dan van een "verborgen bui ten". Probleemstelling De herkenbaarheid van de diverse oude buitenplaatsen in Zeeland gaat achteruit en door de grootschaliger landbouw verdwijnen nog steeds diver se kenmerken van de oude buiten plaatsen. De eigenaren zijn niet altijd op hoogte van de cultuurhistorische en archeologische waarde van het ele ment en vaak heeft men onvoldoende tijd en geld om de elementen in stand te houden of te herstellen. Toegangslaan buitenplaats Elzenoord Vrouwenpolder. De dampalen worden binnenkort via het project opgeknapt (foto: Karin Mol) De buitenplaatsen en kastelen staan sinds het 'Jaar van het Kasteel' van 2005 flink in de belangstel ling. In dit kader hebben we in samenwerking met het SCEZ in juni 2006 een minisymposium rondom "verborgen buitens" georganiseerd. Als uitwerking van dit symposium is het project "Verborgen bui tens op Walcheren" opgezet in samenwerking met diverse partijen: - PHB (Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen) - SCEZ (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) - WAD (Walcherse Archeologische Dienst) - Provincie Zeeland afdeling Ruimte Milieu en Water Deze organisaties vormen momenteel de begelei dingscommissie van het project. Doelstelling Het project heeft als doel om de verborgen buitens te behouden en beter herkenbaar te maken voor een breder publiek. Dit wordt gerealiseerd door het (deels) herstellen van een aantal elementen van de oude buiten plaatsen. Hierbij kun je denken aan: - het uitbaggeren van grachten en vijvers - herstel van lanen, boomgaarden, hagen ^19^

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 21