De Boom In 3-2009 Huis Swanenburg (foto: Rudie Geus) en andere beplantingselementen - herstel kleine cultuurhistorische elementen zoals hekken, paden en bruggetjes. Tevens kunnen er bijbehorende ele menten worden toegevoegd aan de buitens en kan er, indien wenselijk, ruimte worden gemaakt voor cultuur toerisme (excursies, wandelroutes). Het project is opgezet in het kader van het Nationaal Landschap Zuid-West Nederland, deelgebied Walcheren. De looptijd is van januari 2009 tot en met eind 2010 en 20 verborgen buitens kunnen meedoen. Stand van zaken Via de krant en vakbladen hebben we het project bekend gemaakt. Tevens hebben we voor eigenaren van de verborgen buitens een excursie geor ganiseerd op een tweetal buitens bij Grijpskerke. Komend jaar volgen nog enkele excursies, meer gericht op het grote publiek. Voor een aantal locaties wordt een nader onder zoek uitgevoerd, het betreffen met name archeolo gisch onderzoek en historisch onderzoek. Gezien de zeer specialistische kennis worden de onderzoeken uitgevoerd door de Walcherse Archeologische Dienst en de Stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen. Voor het herstel van de deelnemende verborgen buitens/erven wordt een plan opgesteld. Dit plan bestaat uit een plattegrond van de huidige situ atie, een plattegrond met nieuwe/herstelde land schapselementen, een omschrijving van de diverse werkzaamheden en een begroting van de kosten. In het plan is tevens per (landschaps)element een korte beschrijving van het toekomstig onderhoud en beheer opgenomen. Van de 20 aanmeldingen zijn er diverse afgevallen en bij een 10-tal zijn al afspraken gemaakt voor verder onderzoek of uitvoering van werkzaamhe den. Deze nazomer gaan we alvast twee vijverpartijen herstellen met een baggerbootje, een aantal dam- palen herstellen en een paneel plaatsen. De kosten van herstel van een element worden voor 75% via het project vergoed, de eigenaren moeten 25% van de kosten bijdragen. Het project Verborgen buitens op Walcheren wordt gefinancierd door het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling Europa investeert in zijn platteland POP-2), de provincie Zeeland, de gemeente Veere, de Walcherse Archeologische Dienst, de Nationale Postcode Loterij, SLZ en de eigenaren. Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling: Europa investeert in zijn platteland .4)11)11 m NATIONALE I Provincie Zeeland PQSTCODi «LOTERIJ! ,0

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 22