Industrieel erfgoed ée y f* De Boom In 3-2009 Nieuwe elementen in project Herstel kleine cultuurhistorische elementen Door Theo Aernoudts en Sandra Dobbelaar, medewerkers SLZ Wie kent ze niet: kleine industriële elementen als tolhuisjes, schotbalkenhuisjes, dijkcou- pures, tramstations en oude windmolentjes. Ze vallen niet op en worden pas gemist als ze zijn verdwenen. Stuk voor stuk vertellen ze iets over het verleden. De technische ontwik keling is snel gegaan en gaat nog steeds vooruit. Alles gaat sneller, efficiënter en op een grotere schaal. Kleine elementen als een travalje of weegbrughuisje raakten daardoor buiten gebruik, met verval of opruiming tot gevolg. Via SLZ-projecten worden elk jaar vele kleine cultuurhistorische elementen in onze provincie hersteld. De meeste elementen bevinden zich echter op boeren erven. De laatste tijd melden zich echter ook steeds meer industriële elementen voor een opknapbeurt. We bekijken een aantal voorbeelden eens van dichtbij. Transformatorstations Reedijk, in Westdorpe, was het eerste het transformatorstationnetje dat via SLZ werd hersteld. Het is tegelijk ook een goed voorbeeld van een geslaagd project. Het unieke gebouwtje is niet alleen prachtig opgeknapt, het is weer als vanouds ingericht en heeft een eervolle plek gekregen op de gemeentelijke monumentenlijst. In de zomer staat de deur er elke dag open en kan men zien hoe dit transformatorstation werkte. In 2008 werden twee andere voormalige trans formatorstations aangemeld bij SLZ: het Raadhuis in Groede en een hoogtorenstation bij Stavenisse. Transformatorstation in Westdorpe (foto: Nico Heertjes)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 24