3 De Boom In 3-2009 De travaljes die in de diverse Zeeuwse dorpen staan worden alleen nog gebruikt als er een historische dag wordt georganiseerd. In de dorpen waar ze nog staan vormen ze wel een bijdrage aan de uitstraling van het dorpsplein of het straatbeeld. Het is wenselijk om de tra- valje ook te behouden op de originele plaats, want meestal stond de hoefstal voor de deur van de plaatselijke sme derij. We zien de laatste tijd steeds meer belangstelling vanuit stads- en dorpsraden om dit soort elementen voor hun dorp of stad te behouden en waar mogelijk te restaureren. Ook de Vereniging van Vrienden van de tra- valje levert een stimulerende bijdrage aan het behoud van de travalje voor Zeeland. Weegbrughuisje te Cadzand (foto: Theo Aernoudts) Weegbruggen Een weegbrug bestaat meestal uit twee objecten: in de eerste plaats het weeggedeelte, een in de weg verzonken weegdek (brug) meestal uitge voerd met houten balken, gelegen boven een put (kelder) waarin zich het weegmechanisme bevindt, en in de tweede plaats een klein bedie ningsgebouw voor de weegmeester, waarin hij het weegmechaniek instelde, het gewicht aflas en de weegbriefjes uitschreef. De weeghuisjes hebben een karakteristieke vorm, meestal gerelateerd aan de bouwperiode en zijn aan één zijde voorzien van kenmerkende schuiframen waardoor de weeg meester en de aanbieders van de vrachten formu lieren konden uitwisselen. Brug en gebouw zijn vaak van verschillende ouderdom. De brug moest vanwege de toenemende zwaarte van vrachten en strengere veiligheidseisen regelmatig vernieuwd worden, terwijl het huisje 'nog wel meekon'. In Zeeland hebben tientallen weegbruggen gestaan. Vaak waren ze verbonden aan de land bouw en in handen van coöperaties of speciaal daartoe opgerichte weegbrugverenigingen. Middels uitgifte van aandelen werd het beno digde geld verkregen om een weegbrug met huisje op te richten. Ook waren weegbruggen te vinden op industriële complexen. Oude, nog redelijk intact zijnde exemplaren zijn te vinden aan de Westhavendijk te Goes, aan de oprit naar de oude haven van Nieuwland (Walcheren), aan het haventje van Viane (Duiveland), Draaibrug in West Zeeuws-Vlaanderen en een bedreigd exemplaar in Sint Philipsland. De laatst genoemde is nog helemaal compleet. Binnen staan de gewichten gesorteerd naast de lessenaar. Zelfs het opschrijf boekje met zakjes voor de monsters liggen er nog. De weegbrug van de Weegbrugvereniging 'Eendracht' aan de Veerweg in Wolphaartsdijk

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 26