yp f* Appels met peren vergelijken De Boom In 3-2009 Bijzondere cultuurhistorische landschapselementen onder de loep Door Johan Calle, medewerker SLZ Hoogstamfruitbomen zijn onlosmakelijk met het Zeeuwse boerenerf verbonden. Grillig groeiende appelbomen of een rij bloeiende perenbomen op het erf zijn een lust voor het oog en hebben een grote natuurwaarde. Vanaf de vijftiger jaren schakelde men echter over van hoogstam- op laag stambomen. Het verdwijnen van veel hoogstamfruitboomgaarden betekende niet alleen een landschappelijk verlies, maar ook een genetische verarming: oude fruitrassen dreigden uit te ster ven. In Zeeland heeft er nog geen dek kende inventarisatie plaatsgevonden die alle oude fruitbomen in kaart brengt. Wel zijn er in enkele regio's inventarisaties geweest naar het voor komen van waardevolle bomen in het algemeen. Dit leverde ook gegevens op van oude fruitbomen. Volgens het bekende gezegde mag je geen appels met peren vergelijken. Het vergelijken van de bomen zelf kan juist wel inte ressant zijn. Hier kijken we in welke verhouding ze in onze streek voorko men en naar de leeftijdsopbouw van de twee soorten. Voor de vergelijking zijn er gegevens gebruikt uit drie bronnen: inventa risatie waardevolle bomen ZVL in opdracht van de Bomenstichting uit 1986, inventarisatie waardevolle bomen in gemeente Borsele uit 1991 en een recente inventarisatie waar devolle bomen Gemeente Hulst uit 2008/9. De inventarisaties leverden gezamenlijk over 136 oudere appel en perenbomen informatie op. Niet veel maar wel genoeg om als steekproef te kunnen gebruiken. Laten we eerst eens kijken in welke verhoudingen waardevolle appel- en perenbomen voorkomen in de geïnventariseerde gebieden. In tabel 1 het aantal geregistreerde bomen per inventarisatie plus het totaal. Tabel 1 verhouding appel/peer soort ZVL Borsele Hulst Totaal Peer 8 17 86 101 appel 4 5 26 35 appel/peer 1/2 1/3,4 1/3,3 1/3 Uit de tabel is te lezen dat de verhoudingen in de verschillende inventarisaties redelijk in pas lopen, er komen 3 maal zoveel waardevolle peren- dan appelbomen voor. Worden er meer peren dan appels geplant of gaan peren gewoon langer mee? Om deze vraag te beantwoorden bekijken we tabel 2 waarin peer en appel uitgesplitst zijn in enkele leeftijdsgroepen. Hieruit blijkt overduidelijk dat onze peren inderdaad aanzienlijk langer mee gaan. Tabel 2 leeftijdsopbouw waardevolle bomen soort onder 70 jaar 70 tot 89 90 tot 109 boven 110 peer 7% 56% 17% 20% appel 44% 50% 11% 5%

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 28