f f" De Boom In 3-2009 Oude perenboom in Hulst (foto: Johan Calle) Een mooi voorbeeld van een zeer oude, dikke én hoge perenboom staat aan de Hulster Nieuwelanddijk te Hulst. Deze peer wordt geschat op 130 jaar. In 1986 was de omtrek 215 cm. 22 jaar later in 2008 was de omtrek gestegen tot 230 cm. Dat is dus een toename van 15 cm in 22 jaar. Na even doorrekenen geeft dit een jaarring van slechts 1 millimeter breed, dat betekent dat de boom waarschijnlijk in zijn aftakelingsfase is aan geland. Wat overigens niet automatisch hoeft te betekenen dat de boom niet lang meer zal leven of omgezaagd moet worden. De aftakelingsfase kan verhoudingsgewijs juist lang duren en het is tevens ook de periode waarin de boom ook ecologisch waardevoller wordt. De peer is in deze 22 jaar van 15 naar 16 meter geklommen. Het hoogste punt is waarschijnlijk een aantal jaren geleden bereikt en het lijkt erop dat de kroonomvang van de boom nu weer wat aan het krimpen is. Bij appels verloopt het aftakelingsproces overigens sneller dan bij peer. Dit heeft onder andere te maken met de kwaliteit van het hout en de weer stand tegen houtrot veroorzakende schimmels. Bij oude appelbomen zien we dan ook vaak dat niet overgroeide snoeiwonden gaan in rotten. Daardoor ontstaan er holtes in de stam waar bij voorbeeld de steenuil weer graag van profiteert. Bij perenbomen gebeurt dat pas op wat latere leeftijd. In de inventarisaties zijn de bomen niet tot ras gedetermineerd. Wel werd door de eigenaren gegeven informatie over rassen opgenomen. Bij de peer werd vooral Saint Remy, Brakel of Braak genoemd. Verder werden ook Juttepeer, Brederode, Glaudeman, Winterknots, Pondspeer en Rode stover vermeld. Bij de appel vooral Goudreinet, maar ook Zoete Ermgaard, Zoete Campagner, Lemoen, Bellefleur, Keijing, Banaanappel, Kattekoppen en Zoete olias. Het zou interessant zijn om de oudste bomen uit het bestand alsnog op ras te determineren, nu het nog kan. Wellicht bevinden zich onder deze oudjes nog wel bijzondere Zeeuwse hoogstamfruit rassen. Bovendien kunnen we zo te weten komen welke rassen in Zeeland op termijn de beste overlevingskansen hebben. Via het project "Oude fruitrassen" van SLZ zijn inmiddels al veel gegevens verzameld van bijzondere Zeeuwse hoogstamfruitrassen. Door middel van een entprogramma en het herstellen van hoogstamfruitboomgaarden zijn er al diverse Zeeuwse rassen veilig gesteld. Als u denkt nog informatie te hebben over oude, dikke of bijzondere Zeeuwse rassen dan zouden wij dat graag horen. U kunt dan contact opnemen met SLZ via info@slz.landschapsbeheer.nl.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 29