f* <me> De tand des tijds De Boom In 3-2009 Cultuurhistorie minnende plant- en diersoorten Door Nanning-Jan Honingh, medewerker soortenbeheer SLZ Van de tand des tijds heeft u misschien wel eens gehoord, maar heeft u hem wel eens daad werkelijk gezien of horen knagen? In de oost-gevel van mijn 200 jaar oude arbeidershuisje is hij druk in de weer. Verschillende graaf- en metselbijen en wespen maken gangetjes in de zachte zandmortel van het metselwerk. Elk voorjaar vegen ze hun landingsbaantje schoon en vallen kleine wolkjes zand naar beneden. De tand des tijds die als Andy Dufresne zich met geduld en geologenhamertje in 20 jaar door de dikke muren van de Shawshank gevangenis (Shawshank Redemption, 1994) een weg naar de vrijheid pulkte. Een minder destructieve muurbewoner is de muurleeuwenbek. Een schattig roze bloeiend plantje dat langzaam over de muur klimt door steeds een stengel met een knoopje in een voegspleetje te wringen. De meeste muurplanten brengen geen schade aan het bouwwerk. In 2008 heeft de gemeente Middelburg een deel van de kademuren opgeknapt met behoud van de muurvarens die er groeiden. Maar door verzakkingen zijn er scheu ren in de muren gekomen. Hier zullen bijvoorbeeld vlinderstruik of esdoorn het 'sloopwerk' vervolmaken. Regelmatig onderhoud is om die reden dan ook beter voor bouwwerk en plantjes, dan grootschalige en ingrijpende restauraties. Vleermuizen, steen- en kerkuilen bewonen graag oude of monumentale kerkgebouwen of boerenschuren. Kauwen en duiven zijn minder welkom omdat ze met hun uitwerpselen en gesleep met takken voor overlast en brandgevaar kunnen zorgen. Maar laten we niet vergeten dat de Romeinen speciale torens bouwden om duiven in te kweken voor consumptie! Muurleeuwenbek (foto: Wim van Wijngaarden)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 30