De Boom In 3-2009 Watervleermuis (foto: Sandra Dobbelaar) Gelukkig wordt er steeds meer rekening gehouden met vleermuizen bij restauraties van kerkzolders en -torens. Vleermuizen gebruiken ook vaak wat jongere cultuurhistorische gebouwen zoals de bunkers uit de Tweede Wereldoorlog. Hierin brengen zij slapend de winter door, omdat de temperatuur niet onder het vriespunt komt en de luchtvochtigheid hoog blijft. Het is een ontwa penend gezicht om een bedauwde watervleermuis veilig in een bunker te zien hangen! Hoewel niet gemetseld, vormen onze binnendij ken in Zeeland indrukwekkende bouwwerken van vele eeuwen oud. Velen daarvan zijn begroeid met zeldzame planten die profiteren van de schuine, op de warme zon gerichte helling. Om die reden worden ruige anjer, akkerdoornzaad, wollige distel en van mij part ook knoopkruid en fluitekruid 'bloemdijkplanten' genoemd! Voorwaarde is wel dat er regelmatig gemaaid en gehooid wordt op de dijken. Helaas is te net onderhoud voor soorten desas treus. Bijvoorbeeld het schoonschrapen of - schrobben van grafstenen, waarop soms zeldzame korstmossen op groei en. Ik weet van Joodse begraafplaat sen dat grafstenen vaak niet worden gerestaureerd of rechtgezet. Deze zomer heb ik de muur van mijn oude gevel opnieuw gevoegd. Een paar open plekken in het voegwerk en boorgaten in de stenen bieden de tijd gelegenheid om zijn tandjes in te zetten. Vergankelijkheid van bouwwerken (en van onszelf!), kunnen we vertra gen, maar niet ontkennen door die weg te poetsen. Planten en dieren houden de cultuurhistorische waarde van gebouwen levend! Ruige anjer (foto: André Hannewijk)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 31