5 Erfgoed al goed vf/ f* De Boom In 3-2009 Terugblik op de prijsvraag in 2000 Door Sandra Dobbelaar, medewerker SLZ Zo'n tien jaar geleden besloten alle provinciale Stichtingen Landschapsbeheer gezamenlijk dat er meer aandacht moest komen voor cultuurhistorische elementen in de provincies. De 'groene' landelijke elementen zoals knotwilgen, hoogstamfruitbomen, drinkputten e.d. waren al in opkomst maar de zogenaamde 'grijze' elementen zoals makelaars, gedenkste nen, kerkepaden, duikers, muraltmuurtjes etc. zaten nog in de vergetelheid. Er werd een campagne opgestart, genaamd "Erfgoed al goed" die zich voornamelijk op deze laatste groep richtte. Hier hing ook een prijsvraag aanvast. Deelnemers konden ideeën omtrent cul tuurhistorische elementen uit hun omgeving inzenden. Ook in Zeeland werd de actie breed bij het publiek onder de aandacht gebracht en er kwamen 32 inzendingen binnen, voor 30 elementen. Het betrof elementen van allerlei aard: trambanen, welen, dijkcoupures, sluizen, bunkers en diverse elementen op erven. Hierdoor kregen we niet alleen zicht op wat er nog is aan cultuurhistorische elementen, maar werden de bewoners ook meer bewust van hun omgeving en werd hun betrokkenheid vergroot. De drie winnende inzendingen van de "Erfgoed al goed" prijsvraag werden beloond met een symbolisch bedrag van elk f 5000,- dat ten goede moest komen aan het door hen ingezonden element. Nu, 10 jaar later, gaan we eens langs bij de drie winnaars om te kijken hoe het er nu mee is. 1. Zwartenhoekse zeesluis De Zwartenhoekse zeesluis, gelegen in de buurt van Westdorpe, was een laat-18e eeuws, in verval geraakt uniek bouwwerk met grote architec tuurhistorische waarde vanwege de bijzondere constructie en gebruikte techniek, materiaalgebruik (natuur steen!) en esthetiek. Met f 5000,- in de hand begin je niet veel bij zo'n groot bouwwerk met zoveel achter stallig onderhoud. Met een extra bij drage van de gemeente Sas van Gent, kon maar net een begroting worden gemaakt voor de herstel kosten. Om meer draag vlak te creëren voor het behoud van de sluis, werd een informatiepaneel geplaatst, fietsroutes uitge geven, excursies gehouden en verscheen de sluis diverse keren in de media. Na een lange aanloop startten in 2007 de werkzaam heden aan de Zwartenhoekse zeesluis. Kom op 23 okto ber kijken hoe hij er nu uitziet! (foto: Sandra Dobbelaar)

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 4