0 r f' De Boom In 3-2009 De volgende jaren is er veel gepraat met allerlei organisaties. Een tekort aan geld bleek een steeds terugkomend item. Na een lange tocht tussen kastjes en muren, werd in 2004 een projectgroep opgericht. Daarin zaten alle partijen die een rol moesten spelen in het geheel om te kunnen komen tot restauratie. Plannen werden gemaakt en er werd ingezet op consolidatie en de zeesluis werd Rijksmonument verklaard. In december 2007 gingen eindelijk de werkzaamheden van start. Met een onverwachte extra subsidie van het Rijk, kon één van de zijden zelfs helemaal worden gerestaureerd! Eind oktober zijn alle werkzaamheden afgerond en wordt de zeesluis feestelijk onthuld (zie de website www. zwartenhoek.info voor meer informatie). Iedereen is welkom om een kijkje te komen nemen in en om dit majestueuze bouwwerk op 23 oktober. 2. Bunkercomplex 'De Vrijburg' Twee bunkers van het bunkercomplex De Vrijburg werden schoon en toegankelijk gemaakt. Een derde werd ingericht voor vleermuizen (foto boven: Winant Halfwerk, foto rechts: Robert Wielemaker) De 15 bunkers, waaruit het complex bestaat, liggen in een klein bosgebiedje op de grens van een nieuw bedrijven terrein en een mooi stukje platteland van Walcheren ten noorden van West-Souburg. Van de drie bunkers die niet begraven liggen onder een dikke laag grond, werden er in 2002 twee schoongemaakt en toeganke lijk gemaakt voor publiek. Een derde bunker werd ingericht als winterver blijf voor vleermuizen. De gemeente Vlissingen zorgde voor het grondverzet, het afvoeren van gedumpt landbouw- afval en het gedeeltelijk afsluiten van het bosje ter voorkoming van het opnieuw dumpen van afval. Samen met de stichting Bunkerbehoud werd een voorlichtingsbord met informatie over het bunkercomplex geplaatst. De metamorfose was helaas niet blijvend. Al gauw vervielen bezoekers in hun oude gewoonten. Momenteel ligt het bosje er redelijk bij. Regelmatig wordt er echter wel veel rommel achterge laten en de bunkers plus informatie paneel zijn geliefde objecten om te bewerken met grafitti.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 5