3 vp f* De Boom In 3-2009 Dingen die heel veel overleg en vooral heel veel tijd kosten. In veel van deze gevallen bleek dat de betreffende elementen helaas helemaal niet werden opgeknapt. In enkele andere gevallen pro beerden de eigenaren via een andere weg iets aan het element te verbeteren. We leerden al snel dat kleinere elementen en objecten in bezit van particulieren, veel makke lijker en sneller opgeknapt konden worden. Een soort proefproject werd in het leven geroepen en in 2002 werd voor het eerst subsidie verleend aan eigenaren om hun kleine element te herstel len. Vooral veel elementen op boerenerven deden mee aan deze regeling. Dit was het begin van een hele serie van projecten gericht op het herstel van cultuurhistorische elementen in ons landschap. Erfgoed, al goed! Bolwerk Vlissingen. Eén van de inzen dingen voor de prijsvraag die voor SLZ te groots zijn om aan te kunnen pakken (foto: Winant Halfwerk) Niet bij alle elementen verliep het even soepel en ze liepen lang niet allemaal uit in een restauratie. In veel geval len was dat ook niet mogelijk. Kosten waren te hoog, eigenaren wilden liever niet of het project was te omvangrijk. Zo is bij Zaamslag en Vogelwaarde getracht een oud kerkpaadje te her stellen. De eigenaars verleenden helaas geen toestemming. Overige inzendingen waren: het tra ject van de trambaan bij Cadzand, een duiker in de Oosthavendijk bij Sluis, de gracht van voormalig slot Stavenisse, een elzenmeet bij Renesse, de oude trambaan bij Kaaskenswater in Zierikzee, de kazematten ofwel het Keizersbolwerk van Vlissingen, de spuikom in Vlissingen en muralt- muurtjes in Zeeland. Het zijn omvang rijke projecten, waarbij je te maken krijgt met verschillende eigenaren en belanghebbenden, hoge uitvoerings kosten, specifieke wet- en regelgeving en een herbestemmingvraagstuk. Dit mooie bruggetje bij Steenovens maakte onderdeel uit van een plan voor het herstel van een pad, wat helaas nog niet gerealiseerd kan worden (foto: Winant Halfwerk).

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 8