3 Ooge boamen De Boom In 4-2009 De zwarte els Door Rudie Geus, medewerker SLZ In de artikelenreeks over hoge bomen in Zeeland hebben we al diverse soorten de revue laten passeren. Vaak zijn het boomsoorten die in het Zeeuwse uitgroeien tot fraaie grote bomen. Ook de zwarte els kan uitgroeien tot een fraaie hoge boom, echter... Voorkomen in Zeeland Deze keer staat de zwarte els (Alnus glutinosa) centraal. Het is een boomsoort die inheems is in heel Nederland en ook overal in Zeeland voorkomt. Kenmerkend voor deze soort in Zeeland is, dat hij erg weinig voorkomt als laanboom, maar juist heel vaak wordt toegepast als windsingel of als hak hout. In het polderlandschap van onze provincie moet je echt heel goed zoeken om fraai uitgegroei de exemplaren te vinden. De enige plaats waar wel redelijk veel laanbomen van zwarte els te vinden zijn, is in de binnenduinrand van Schouwen- Duiveland en in minder mate op Walcheren. Van nature is de zwarte els een liefhebber van zoete moerassen en vochtige zandgronden. Hij kiemt heel gemakkelijk en kiemplanten staan soms als haren op een hond na de aanleg van een drink put of zoete sloot. Elzen vormen na de hazelaar de eerste bloeiende soort in het voorjaar. De els vormt de bekende mannelijke en vrouwelijke katjes en een vrucht dracht met de bekende elzenproppen. Een ander typisch kenmerk van de els zijn de wortelknolletjes die in staat zijn om stikstof te binden. En mede daardoor in staat is om enige tijd met zijn "voeten" in het water te staan. De inheemse zwarte els geeft een rijk scala aan organismen. Eén van de bekendste is het elzen haantje. Het zijn vooral de larven van deze soort die zich aan het blad te goed doen. Net als andere inheemse bomen, heeft ook de els zijn typische gallen, veroorzaakt door galmijten. De zwarte els is als hakhout vaak toegepast op de zeer vochtige zandgronden van Zeeland. Je kunt hierbij denken aan de fraaie elzenmeten op de Kop van Schouwen, het elzenhakhout rondom Koewacht-Clinge en het gebied ten zuiden van Aardenburg. Elders in Zeeland kwamen we elzen hakhout tegen langs zoete sloten op meer zanderige grond zoals rondom Kloosterzande. De els vormt bij het hakhout typische brede stoven, die er anders uitzien als hakhout van wilg en es. Om goed te kunnen uitlopen heeft de els wel veel licht nodig. Dus als je hem knot of snoeit is het raadzaam om alle takken op dezelfde hoogte af te zagen. Het laten staan van enkele takken (overstaanders) is dan ook af te raden, omdat de jonge scheuten dan vaak te weinig licht krijgen en afster ven. De oude percelen met elzenhakhout in Zeeland hebben vaak een zeer fraaie ondergroei met speciale zeggesoorten, varens en diverse klimplanten zoals kamperfoelie en hop. Op de veengronden in Nederland vin den we ook vaak knotelzen. In Zeeland ben ik die nog niet veel tegengeko men, hoogstens enkele tot knotbomen omgevormde elzenwindschermen rond een (voormalige) boomgaard.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 14