Project Eigen Wijs landschap De Boom In 4-2009 Bewoners ontdekken hun Nationaal Landschap Door Peter van der Vliet, medewerker SLZ Eigen Wijs Landschap is een project waarbij de bewoners van Nationaal Landschap Zuidwest Zeeland centraal staan. Uitgangspunt is het vergroten van de groene leefbaarheid en kwaliteit van dorp of wijk. Stichting Landschapsbeheer Zeeland en IVN (Vereniging voor natuur- en milieu educatie) kunnen in totaal 15 kernen helpen bij het uitvoeren van hun plannen. Inmiddels zijn er positieve reacties uit 7 kernen. Plannen maken en uitvoeren Het project is als volgt vormgegeven: Eerst wordt geïnventariseerd welke ideeën, wensen en behoeften er onder de bewoners leven en welke rol bewo ners, dorpsraden, buurtverenigingen, ed. willen spelen in de planvorming en uitvoering. We streven naar een brede vertegenwoordiging van bewoners. We werken met de methode 'Leesbaar Landschap'. Dit betekent leren kijken naar de omgeving op verschillende wijzen, b.v. naar de cultuurhistorie, natuurwaarden, seizoensinvloeden e.d. Na een korte presentatie volgt de met de bewoners uitgezette landschaps wandeling. Na de wandeling worden mogelijke plannen besproken. We helpen de bewoners met het uitwerken van het gekozen plan en tenslotte bij de uitvoering daarvan. Voorbeelden van ideeën zijn herstel van cultuurhistori sche elementen, aanleg of onderhoud van ommetjes, aanleg of herstel van beplanting en het inrichten van een groene speelplek voor de jeugd. Wie doet met ons mee Deelgebied Walcheren is nu prima vertegenwoordigd, maar uit West Nationaal landschap Zuidwest Zeeland: Walcheren, de Zak van Zuid-Beveland en het westelijk deel van Zeeuws- Vlaanderen Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland zijn nog weinig reacties. Met het nogmaals aan schrijven van de dorpsraden hopen we ook daar aan de slag te kunnen. Inmiddels is de presentatie en de wandeling 'Leesbaar Landschap' in drie kernen achter de rug. De wandeling maakt de tongen los en de lokale kennis en herinneringen zijn een goed vertrekpunt voor de selectie van uit te werken ideeën. De speciaal voor dit project bijgeschoolde IVN gid sen hebben goed werk geleverd voor de volgende stap: het uitwerken van het gekozen plan. In Boudewijnskerke is bijvoorbeeld gekozen voor het maken van een brochure met route en wetens waardigheden rond het herstelde kerkenpad. In Nieuw - en St. Joosland wordt gekeken naar de mogelijkheden van aanbrengen van streekeigen beplanting bij het dorp. Ons initiatief sloot hier prima aan bij de activiteiten van de enthousiaste bewonersgroep.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 17