NJN zomerkamp in de duinen ^0^ VjP Om de groep met een grootte van 25 tot 30 deelnemers kennis te laten maken met het terrein werd er op woensdag 19 augustus een excursie gegeven. De ontvangst was bij groepshotel De Schouwse Boer, waar iedereen wat te drinken kreeg met een Zeeuwse bolus erbij, ons aangeboden door sponsor Braber Groen uit Renesse. Na een inleiding zijn we het veld ingegaan. Eén jongen liep al meteen met een groot net achter een vliegend insect te hollen. Een goed teken, die had er zin in. Allereerst zijn we naar een drinkput gegaan. Ondanks dat deze put nu nog heel soortenarm en saai is stonden er gelijk al wat jongeren belangstellend naar te kijken. De wandeling ging verder door een van nature vrij open gedeelte, gelegen tussen een Amerikaans(e) vogelkersbos aan de voorzijde en inheems struweel aan de duinzijde. Via een geklepelde strook liepen we verder. We kwamen zo bij een met zandzegge dichtgroeiend stuk zand. Na een stukje over een duinovergang te hebben gelopen gingen we dwars door de duindoorns heen het gebied weer in. Iets waarop niet iedereen berekend was. Het dragen van stevige kleding is hier een eerste vereiste. Veel groepsleden hadden echter slechts een T-shirt en een korte broek aan. De jongen met het net was één van de eersten die op de mosvlakte aan de binnenzijde van het struweel aankwam en drukte mij z'n fles met water in de handen, om zo ongehinderd weer achter insecten aan te kunnen hollen. Na nog even naar een vierde drinkput te hebben gekeken, één die volledig is dicht gegroeid met lisdodde, struweel en andere vegetatie, konden we dan eindelijk terug naar de Schouwse Boer. De inventarisatie De excursie leverde veel mogelijkheden voor de inventarisatie op, maar de groep koos voor de drinkputten. Hier zou voor zowel planten- als voor de insectenliefhebbers veel te zien zijn. De dagen volgend op de excursie werden allerlei plant- en diergroepen onder de loep genomen. Daarbij werden leuke soorten aangetroffen «SM» De Boom In 4-2009 Door Ewoud Voogd, medewerker SLZ In de zomer van 2009 heeft de landelijke Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) een jeugdkamp op Schouwen-Duiveland georganiseerd. Eén van de vele activiteiten was het inventariseren van planten en dieren. De duinen zijn hiervoor een uitstekend gebied, met name het deel langs de Strandweg in Nieuw-Haamstede. Stichting Open Duinen (SOD) onderhoudt dit natuurgebied, wat zo'n 12 hectare groot is en eigendom van enige tientallen particulieren. SLZ staat daarbij met raad en daad terzijde. Hieronder een kort verslag van de excursie met de NJN in de duinen, als voorbereiding op de inventarisatie. Excursie

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 22