De Boom In 4-2009 opdracht komt voor de aanleg van de "Domburgse Watergang", kan ook daar worden gestart. Naar verwachting zijn hier de eerste maanden van 2010 mee gevuld. Tussendoor worden op de bestaande netwerken indien nodig elementen hersteld. De vrijwilligers voor het monitoren van de paden starten in februari/maart met de eerste ronde. Cultuurhistorievrijwilligers Een groepje vrijwilligers gaat vanaf maart weer 1x in de twee weken op woensdag aan de slag op een begraafplaats in Zeeuws-Vlaanderen. Dit zal medio 2010 worden uitge breid naar andere delen van Zeeland. Werkzaamheden die worden opgepakt zijn vooral gericht op het onderhoud van het groen en herstel van bijzon dere grafmonumenten en elementen op de begraafplaats. De inventarisatie van bijzondere begraafplaatsen wordt voortgezet. Gemiddeld 1 dag per week trekken groepjes vrijwilligers er op uit in Zeeland. Het hele jaar door zijn vrijwilligers actief rondom historische grenspalen. Er zijn geen vaste werkdagen. In overleg wordt een planning gemaakt voor het opspo ren, controleren en herstellen van histo rische grenspalen. Vrijwilligers Soortenbeheer Vrijwillige Akker- en Weidevogelbescherming Van maart tot en met juni zullen vrijwil ligers i.s.m. agrariërs de nesten van kie vit, scholekster, kluut, grutto e.a. op de akkers en weilanden opsporen en mar keren. Zodoende kunnen boeren met hun werkzaamheden op het land rekening houden met de nesten. Door de legsels tijdelijk te verleggen of te bedekken worden de eieren beschermd tegen ploegen, eggen, bemesten. Als het kan, worden ook de kuikens in maailand beschermd. Speciale aan dacht krijgt de Scholekster. Deze belangrijke soort voor Zeeland wordt waar mogelijk geringd tijdens het broeden. Door de kleurringen terug te lezen, weten we meer over hun gedrag tijdens de winter periode en of ze bijvoorbeeld plaatstrouw zijn met het broeden. Kerkuil- en Steenuilbescherming Het uilenseizoen begint al vroeg. In februari gaan de vrijwilligers vanaf de schemering op pad om te luisteren naar de territoriumroep van de steenuil. In een goed muizenjaar kunnen kerkuilen dan al jongen hebben! Gedurende het voorjaar en zomer worden de nestkasten gecontroleerd, de jongen geteld en eventueel geringd. Ook de kasten worden nageke ken en eventueel vervangen of verplaatst. Vleermuisbescherming Vleermuizen ontwaken in de loop van april uit hun winterslaap en trekken naar hun zomerverblijven op een kerkzolder of in een spouwmuur bij u in de straat. Gedurende het voorjaar worden de jongen grootgebracht. Vooral tijdens deze kraamperiode en het uitvliegen van de jongen in juni/juli merken mensen dat er vleermuizen in huis zitten - soms reden om in paniek te bellen. Een telefoontje en liefst een bezoekje van een deskundige vrijwilliger kunnen mensen vaak gerust stellen en blijkt dat de overlast meevalt. In de nazomer (augustus- oktober) gaan we de kerkzolders op. Dan kijken we of er nog verse keutels van bijvoorbeeld bruine en grijze grootoorvleermuizen liggen. Deze kwetsbare soorten willen we de komende jaren in heel Zeeland in de gaten houden. In samenwerking met gemeente en kerkbesturen, willen we de zolders als vleermuisver- blijf behouden en ook op andere zolders uitbreiden. ^29

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2009 | | pagina 31