Opvallende zaken De Zeeuwse begraafplaatsen zijn zeker niet rijk aan stinzenplanten. Regelmatig komen ze voor op overhoeken en zijn het veelal dezelfde soorten. Zo is er een viertal die we tijdens de inventarisatie vaak tegen kwamen. Dit zijn het maartsviooltje, Italiaanse arons kelk, gewoon sneeuwklokje en de trompet narcis. Leuke vondsten op Schouwen zijn het gevlekte longkruid op Looperskapelle en op de algemene begraafplaats van Zierikzee de bosanemoon en voorjaarshelmbloem. Het gaat bijna altijd om kleine aantallen. Op enkele locaties zijn redelijk wat sneeuw klokjes (Goes) en voorjaarshelmbloem (Zierikzee) te vinden. Er zijn diverse begraafplaatsen die 6 of 7 soorten herbergen: Brijdorpe, Goes aan het Geldelozepad, Hulst aan de Casembrootstraat, Kwadendamme, Looperskapelle, Middelburg aan de Oude havendijk en aan de Stapelshofweg te Zierikzee. Naast de stinzenplanten komen op de begraafplaatsen diverse andere plantensoor ten voor die ook in dit soort milieus thuis horen (de begeleiders) zoals; pinksterbloem, brunel, speenkruid, vroegeling, nagelkruid, klimopereprijs, stinkende gouwe en lelietje van-dalen. Het beheer van de stinzenplan- tenflora op de 4 begraafplaatsen willen we graag voortzetten. Het daadwerkelijk aanplanten van stinzen planten door SLZ op begraafplaatsen is tot nu toe beperkt gebleven tot het planten van sneeuwklokjes vanuit het toekomstig kassengebied bij Sluiskil naar de begraaf plaats van Sas van Gent. Tot nu toe zijn we erg terughoudend met het aanplanten van nieuwe soorten op begraafplaatsen, omdat we ons voornamelijk richten op behoud en beheer van de huidige samenstellingen. Verborgen buitens Op Walcheren loopt momenteel het project Verborgen buitens. Het gaat hierbij om erven/terreinen waar in het verleden een buitenplaats was gelegen. Ondertussen hebben we 30 locaties bezocht, de stinzen planten zijn niet specifiek geïnventariseerd. Veel voorkomende soorten waren hier de sneeuwklokjes, stengelloze sleutelbloem, maartsviooltje en Italiaanse aronskelk. Houtwallen op Schouwen Begin vorige eeuw werden er op de Kop van Schouwen redelijk veel bloembollen gekweekt, maar van deze teelt is weinig terug te vinden. Op enkele houtwallen heb ben zich echter enkele typische stinzenplan- ten kunnen handhaven en uitbreiden. Het betreft vooral het sneeuwklokje en de voor- jaarshelmbloem. Boerentuinen Via de Zeeuwse buitenplaatsen hebben de stinzenplanten ook hun weg gevonden naar 8

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 10