Gemeente Goes genomineerd voor prijsvraag: 'het landschap ben je zelf' In 2009 organiseerde Landschapsbeheer Nederland de prijsvraag 'het landschap ben je zelf'. De 12 provinciale organisaties voor land schapsbeheer nomineer den 12 gemeenten voor deze prijs. Het belangrijk ste criterium was de wijze waarop de gemeenten er in geslaagd zijn hun bewoners effectief te betrekken bij het land schap. SLZ nomineerde de gemeente Goes en gaf daar bij de volgende motivatie: De gemeente steunt al sinds ongeveer 1985 het vrijwil lig landschapsbeheer door het beschikbaar stellen van middelen en door hulp te bieden bij uitvoering. Ze hebben de regionale natuurvereniging betrokken bij het beheer van diverse gemeentelijke terreinen, o.a. hoogstamboomgaard en de heemtuin. De gemeente heeft snel ingespeeld op de ideeën van dorpsraden/verenigin gen voor het realiseren van ommetjes, door eigen ter rein beschikbaar te stellen, positief mee te denken en een fors budget beschikbaar te stellen. Het realiseren van de ommetjes blijft in handen van burgers, meestal samen met SLZ. Ze geeft financiële ondersteu ning aan initiatieven van de agrarische natuurvereniging (bloemenranden langs akkers, aanplant heggen langs akkers). In een nieuwbouwwijk wordt een boomgaard behouden dankzij een initiatief van de organisatie van psychiatri sche patiënten. De gemeente denkt dan positief mee, slaagt er in om plannen te wijzigen, en biedt de organisatie de ruimte om de boomgaard te onderhouden. Gemeente Goes heeft de rea lisatie van het 'Vrouweputje' (bedevaartsplek in het land schap hersteld, initiatief van burgers) financieel onder steund. Ook hebben ze geholpen bij het initiatief van de bewoners van Kattendijke bij het inrich ten van de brandput op een natuurlijke manier (ruimte en geld beschikbaar stellen). In al deze gevallen is de gemeente bereikbaar, aan spreekbaar en snel tot daden bereid. Over het algemeen gaat het dus om initiatieven van bewoners, die door de gemeente gesteund worden. De omgekeerde aanpak komt nauwelijks voor. De sinds enkele jaren verant woordelijk wethouder natuur, Door: Foort Minnaard, medewerker SLZ 10

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 12