Project Oude Zeeuwse Fruitrassen Door: Alex Wieland, medewerker SLZ Zoete ermgaard (foto: Sandra Dobbelaar) Het project Oude Zeeuwse Fruitrassen heeft als doel om alle specifieke Zeeuwse hoogstamfruitrassen die van oudsher in Zeeland geteeld werden, te behouden. Door ouderdom en achterstallig onderhoud verdwijnen steeds meer oude fruitbomen en sterven de rassen langzaam uit. Vaak gaat het daarbij om rassen die alleen in een bepaalde regio voorkomen. Het verdwijnen van deze rassen betekent een genetische verarming. De hoogstamboomgaard was vroeger bij iedere boerderij in Zeeland te vinden. De bomen werden in ruim plantverband geplant zodat er onder de bomen ruimte was voor vee. Naast de bomen kwamen er nog andere landschapselementen voor in de boomgaard. Een drinkput voorzag het vee van water, een haag diende als omheining en knotbomen leverden brandhout. Dit zorgde ervoor dat een hoogstamboomgaard een prima biotoop was voor vele diersoorten. Mede door het verdwijnen van de hoogstammen zijn ook de specifieke natuurwaarden sterk achteruitgegaan. Stichting Landschapsbeheer Zeeland werkt al vele tientallen jaren aan het behoud en herstel van de hoogstamboomgaarden ten gunste van natuur en landschap. Duizenden bomen zijn er nu al aangeplant. Het gaat hierbij om oude rassen waarvan we weten dat ze vroeger in Zeeland voorkwamen en nu niet meer in de handel te verkrijgen zijn. Dit zijn de rassen die aan het uitsterven zijn en dit willen we natuurlijk voorkomen. Het wel of niet voorkomen van een bepaalde soort had te maken met de beschikbaarheid van de bomen, maar ook met de abiotische omstandigheden. Sommige soorten gedijen niet goed op zand of klei, of de vruchten smaken op deze grondsoort nergens naar, terwijl ze op een andere grondsoort juist heel smakelijk zijn. Ook kunnen bepaalde soorten bijvoorbeeld slecht tegen de wind. Deze soorten werden in de kustzone dan ook minder geteeld. In onze provincie zien we veel rassen die oorspronkelijk uit België of Duitsland komen. Opvallend is, dat er in die landen naar verhouding veel minder "zoete appels" geteeld werden dan in Zeeland. Eén van de onderdelen in dit project is het opsporen van deze oorspronkelijke oude 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 14