Zeeuwse rassen. Dit is makkelijker gezegd dan gedaan, want veel oude bomen zijn al verdwenen en wie kan deze rassen nog herkennen? De generatie mensen die er veel over kon vertellen is zelf ook door ouderdom aan het verdwijnen. Met behulp van diverse determinatiegidsen kan gelukkig een groot deel van de rassen toch op naam gebracht worden. Het referentiebeeld is echter lang niet altijd compleet. Het is al enkele malen gebleken dat een ras niet op naam te brengen was. Alleen DNA onderzoek kan uitsluitsel geven welk ras het is. Het is echter niet uit te sluiten dat het hier in Zeeland om rassen gaat die nergens benoemd zijn. Het komt ook voor dat een ras in onze streek een bepaalde naam heeft maar in Groningen weer heel anders genoemd wordt. In 2009 is een cursus gegeven hoe het determineren in zijn werk gaat. Een groep van circa 8 vrijwilligers is fanatiek aan de slag gegaan. We konden hierbij een beroep doen op een specialist uit België. Ook tijdens de publieksdagen hoogstamfruit en bij de jaarlijkse determinatiedag van het Fruitteeltmuseum zijn de nodige rassen op naam gebracht. Nadat fruitsoorten op naam zijn gebracht wordt bekeken of het ras nog in de reguliere handel verkrijgbaar is. Is dit het geval dan wordt de melding alleen opgenomen in de database. Het is natuurlijk goed om te weten of een bepaald ras van oudsher wel of niet in een bepaalde regio voorkwam. Indien het ras niet meer verkrijgbaar is, dan wordt er enthout genomen van de boom. Van dit enthout worden hoogstambomen bij een Zeeuwse kweker opgekweekt. Deze worden later uitgeplant in collectieboomgaarden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 15