Het is de bedoeling om ver spreid over Zeeland minstens 15 collectieboomgaarden aan te leggen. Deze boom gaarden zijn bij voorkeur eigendom van een overheid of terreinbeherende instantie. Dit geeft de meeste zeker heid dat de boomgaarden duurzaam in stand worden gehouden. De verzameling bijzondere bomen dient ook toegankelijk te zijn voor het publiek en minstens 0,5 hectare groot te zijn. Bij alle bomen komt een bordje waarop het ras staat vermeld. In tabel 1 worden de locaties weergegeven waar een col lectieboomgaard is aange legd. Voor dit project zijn we nog op zoek naar locaties in de regio's Walcheren, Schouwen- Duiveland en Tholen waar collectieboomgaarden aan gelegd kunnen worden. Ook zijn we nog op zoek naar vrij willigers. Degene die niet wil determineren, maar toch een bijdrage wil leveren aan dit Tabel 1. Locaties waar een collectieboomgaard wordt aangelegd. Regio Plaats Beheerder Oost Zeeuws-Vlaanderen Clinge Het Zeeuwse Landschap Oost Zeeuws-Vlaanderen Sint Jansteen Het Zeeuwse Landschap Oost Zeeuws-Vlaanderen Heikant Het Zeeuwse Landschap Midden Zeeuws-Vlaanderen Schapenbout Gemeente Terneuzen Midden Zeeuws-Vlaanderen Westdorpe Zeeland Seaports West- Zeeuws-Vlaanderen Nieuwvliet A. de Zwart (landgoed) Zuid-Beveland Goes Gemeente Goes Zuid-Beveland Kapelle Familie Lindenberg (particulier) Zuid-Beveland Kwadendamme Natuurmonumenten Zuid-Beveland Heinkenszand Natuurmonumenten project is ook welkom. Hij of zij zou bijvoorbeeld bezoeken kunnen afleggen bij boerde rijen met boomgaarden om via de eigenaar duidelijkheid te krijgen over welke soorten er in de boomgaard nog te vinden zijn. Het komt nl. nog regelmatig voor dat de eige naren precies weten welke rassen er staan. Met archief onderzoek hebben we nog maar een bescheiden start gemaakt. Van oude boom gaarden die door SLZ al eens in kaart zijn gebracht hebben we al het nodige uitgezocht, maar er is meer. Het fruitteelt museum in Kapelle heeft een omvangrijk archief en waar schijnlijk is hier, na wat speur werk, nog veel informatie te vinden over de rassen die in de periode 1800-1950 werden geteeld in Zeeland. We zou den graag een zo compleet mogelijke rassenlijst willen hebben van elke regio. Ook in gemeentelijke archieven is mogelijk informatie te vinden. We zijn op zoek naar mensen die hierin een uitdaging zien. 14

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 16