Het Nationaal Landschap en Stichting Landschapsbeheer Zeeland in het Nationaal Landschap, Met het project D'Aegen op Walcheren konden drinkputten duurzaam in stand worden gehouden V Door: Rudie Geus, medewerker SLZ JJ De aanwijzing van de drie gebieden Zi in Zeeland tot Nationaal Landschap geeft kansen op het gebied van land schapsherstel, toegankelijkheid van het platteland en het betrekken van bewoners bij het landschap. Afgelopen jaren heeft SLZ in samenwerking met andere organisaties een aantal pro jecten ingediend. Enkele projecten zijn al afgerond zoals; "Herstel meidoorn heggen in de rand van de Poel". SLZ heeft momenteel diverse project lopen binnen het Nationaal Landschap: Herstel streekeigen erven: in 2 jaar herstellen we 50 streekeigen erven met o.a. hoogstamboomgaarden, poelen, Zeeuwse hagen, knotbomen en laanbeplantingen. Herstel kleine cultuurhistorische elementen: in 2 jaar herstellen we 45 kleine cultuurhistorische elemen ten zoals damhekken, varkenshokjes en travaljes. Wandelnetwerken: Het wandelnetwerk in het zuidoostelijke deel van de Zak van Zuid-Beveland is in 2009 afgerond, het noordelijke deel wordt halverwege 2010 afgerond. Op Walcheren en West Zeeuws Vlaanderen is gestart met het wandelnetwerk. Naast het aanleggen van een wandelpadennetwerk is er ook geld beschikbaar voor landschapsherstel langs deze routes. Eigenwijs landschap: in 15 kernen in het Nationaal Landschap gaan we in overleg met de bewoners de groene leefbaarheid verbeteren. Meer informatie hierover is te vinden in de vorige "De Boom in" of op de website. Verborgen Buitens: op 20 erven op Walcheren, waar vroeger een historische buitenplaats aanwezig was, gaan we historische elementen herstellen /beter zichtbaar maken, meer informatie kun je vinden in De Boom in nr. 3 van 2009 of op de website. D'Aegen op Walcheren: Omvat aanleg en duurzame instandhouding van landschapselementen. Het is een samenwerkingsproject met Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Agrarische natuurvereniging Walcheren. Komende jaren willen we in samenwerking met andere organisaties nog projecten via het Nationaal Landschap oppakken zoals: gekrompen dorpen op Walcheren, Historie van het Water in de Zak van Zuid-Beveland, "Paard en Landschap" en het verbeteren van de landschap pelijke inpassing van bedrij venterreinen. 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 21