fï Luchtfoto van Fort Sint Jan (foto: pSpmflfie Zeeland) Door: Sandra Dobbelaar en Willy Verschraegen, medewerker en vrijwilliger SLZ Stichting Menno van Coehoorn Wat moet het landschap er ongelofelijk anders hebben uitgezien. Bladerend door een boek over landverlies en inpolderingen zie ik kaartjes uit de 16e en 17e eeuw. Zeeuws-Vlaanderen is nog niet te herkennen. Stadjes als Aardenburg, IJzendijke, Biervliet, Axel en Hulst, lagen toen verscholen achter hoge wallen. Het tussenliggende landschap kende uitgestrekte schorrengebieden en zeearmen, met in de droge polders wat boerderijen. Een reis moest te voet, met paard en wagen of boot en moet een behoorlijke onderneming zijn geweest. Merkwaardig om in dat vermoedelijk vrij lege landschap ineens enorme wallen met forten tegen te komen. Deze dienden als verdedigingswerken tijdens de beroemde Tachtigjarige Oorlog. Lopend naar het zuiden passeerde je eerst de Staatse linie en daarna de Spaanse. Het tussenliggende gebied was onder water gezet om het de soldaten moeilijk te maken het vijandelijke gebied te benaderen. Beide linies zagen er ongeveer hetzelfde uit. Een fort was vierkant, bestond uit een aarden wal, soms met bastions, en was omgeven door een gracht. Midden op een fort bevond zich een uitkijktoren en enkele kleine gebouwtjes voor het onderkomen van de mili tairen en de opslag van muni tie en proviand. Een liniedijk verbond de forten met elkaar en had drie functies: het tegenhouden van het water, het was een hindernis voor de vijand en de militai- 1 TT ren konden zich over de dij ken snel van het ene naar het andere fort verplaatsen. De forten zijn tegenwoordig, vooral rond Axel, door hun vierkante vorm nog goed te herkennen. Van een grote afstand lijkt de linie een gewone dijk met bomen, maar om het te beleven moet je over de linie(dijk) lopen om het als verdedigingsbouw werken te kunnen beleven. (N)iets nieuws Hoewel de linies al ruim 400 jaar in ons landschap liggen, staan ze pas de laatste tientallen jaren flink in de belangstelling. Studies wer den verricht, visies opgesteld, herstel en reconstructies uit gevoerd. Recent is opnieuw een project gestart waarmee verschillende onderdelen van de linies niet alleen hersteld, maar ook toegankelijk en beleefbaar gemaakt kunnen worden.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2010 | | pagina 4